Rekonštrukcia oživí technickú pamiatku

Zdroj: Vladimír Hain, Wikepedia

Budova starej piešťanskej elektrárne prechádza prerodom. Architektonicky cenná tehlová stavba z roku 1906 bola po skončení svojho pôvodného poslania ako obecná dieselová elektráreň a neskôr rozvodňa, vyhlásená za technickú pamiatku.

Jej majiteľ, spoločnosť Západoslovenská energetika, sa po dlhých úvahách rozhodla v roku 2008 pre jej obnovu, ktorá má ísť ruka v ruke s novým účelom. Firma vyhlásila študentskú architektonickú súťaž a na rekonštrukciu vyčlenila viac ako jednu štvrtinu (1 mil.) z celkovo potrebných 3,8 milióna eur. Zvyšok prostriedkov pokryjú ďalší sponzori, pomôcť by mali aj európske fondy.

Rekonštrukcia má v duchu študentského návrhu Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina zo Slovenskej technickej univerzity len minimálne zasiahnuť do pôvodnej historickej stavby starej elektrárne.

Novým účelom budovy by malo byť multifunkčné „Eureka centrum“ spájajúce múzeum aj vedecké centrum. Stála vzdelávacia inštitúcia pre mládež by mala priblížiť kolobeh energie v prírode a jej efektívne využívanie. V dlhodobejšom horizonte by sa miesto malo stať centrom celodenných školských výletov pre školy zo širšieho okolia. Charakter priestorov umožní elektráreň využívať aj ako kultúrny priestor pre výstavy, koncerty alebo divadelné predstavenia.

Prvá fáza rekonštrukcie by mala byť hotová v lete budúceho roku, finálna podoba by mala vojsť do užívania v roku 2014. Viac vo videu portálu energia.sk.