Moslimovia v Únii veria demokratickým inštitúciám, aj keď čelia diskriminácii

Napriek pocitu diskriminácie moslimovia v Európe veria inštitúciám. FOTO: Twitter/TheIslamicMonthly

Výrazná väčšina moslimov žijúcich v Európskej únii do veľkej miery dôveruje demokratickým inštitúciám napriek tomu, že sú vystavení rozsiahlej diskriminácii a obťažovaniu. Vyplýva to z dnes zverejneného rozsiahleho prieskumu Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) so sídlom vo Viedni.

Prieskum na vzorke 10.527 osôb, ktoré sa označili za moslimov, sa uskutočnil v 15 členských štátoch EÚ: v Belgicku, na Cypre, v Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Grécku, Holandsku, na Malte, v Nemecku, Rakúsku, Slovinsku, Spojenom kráľovstve, Španielsku, Švédsku a Taliansku.

Prieskum odráža skúsenosti moslimských prisťahovalcov a ich detí, ktoré sa narodili v EÚ, a odhaľuje, že za uplynulé desaťročie sa postoje verejnosti zmenili nepatrne.

https://euractiv.sk/rozhovory/socialna-politika/najlepsi-starosta-sveta-priznat-prava-cudzincom-rozsiruje-nasu-slobodu/

Neintegrovaní, no optimistickí

„Výsledky prieskumu úplne spochybňujú tvrdenie, že moslimovia nie sú integrovaní do spoločnosti. Naopak, sme svedkami dôvery v demokratické inštitúcie, ktorá je vyššia než u väčšiny celkovej populácie,“ uviedol riaditeľ FRA Michael O’Flaherty.

Zároveň však upozornil, že každý prípad diskriminácie a zločinu z nenávisti brzdí ich integráciu a znižuje šance nájsť si zamestnanie. „Riskujeme odcudzenie jednotlivcov a ich komunít, čo môže mať nebezpečné dôsledky,“ varoval šéf FRA.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/diskriminacia-lgbti-ludi-je-zakazana-len-v-63-krajinach-na-svete/

Každý tretí moslim v EÚ má pocit diskriminácie

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v reakcii zo správy FRA vyjadril sklamanie z toho, že počas posledných piatich rokov mal takmer každý tretí moslim v EÚ pocit diskriminácie pri hľadaní práce a len 12 percent moslimov nahlásilo najnovšie prípady diskriminácie.

„Našich moslimských spoluobčanov chcem uistiť, že Európska komisia nebude tolerovať intoleranciu. Je to v rozpore s našimi hodnotami a zákonmi,“ odkázal.

Podľa eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej uvedený prieskum potvrdil, že diskriminácia moslimov je príliš rozšírená, pričom netreba zabúdať na problémy, ktorým v Európe čelia moslimské ženy.

Podľa jej slov treba na európskej, vnútroštátnej a miestnej úrovni zabezpečiť dodržiavanie antidiskriminačných opatrení, aby moslimská komunita mohla dôverovať polícii.

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/papez-prirovnal-zachytne-centra-pre-utecencov-ku-koncentrakom/

Skúsenosti s diskrimináciou

Agentúra EÚ pre základné práva sa v prieskume popri znakoch integrácie, ako je pocit príslušnosti a dôvera vo verejné inštitúcie, zamerala aj na otázky týkajúce sa skúseností s diskrimináciou, obťažovaním a povedomím o právach.

Kľúčové zistenia FRA tvrdia, že až 76 percent moslimov cíti silné puto ku krajine, v ktorej žijú. 31 percent z tých, ktorí hľadajú v EÚ zamestnanie, zažilo za uplynulých päť rokov diskrimináciu.

42 percent respondentov, ktorých kontrolovala v uplynulom roku polícia, uviedlo, že sa tak stalo z dôvodu, pretože sú migranti alebo etnickou menšinou.