Komisia proti falošným správam postaví expertnú skupinu

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Európska komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová vytvorí na jeseň expertnú skupinu, ktorá sa bude venovať analýzam pri šírení falošných správ. Ide o jedno z prvých opatrení v jej funkcii, ktorú ako najmladšia komisárka obsadila v júli.

Komisárka bude v nasledujúcich dvoch až troch mesiacoch viesť aj verejné konzultácie na tému falošných správ. Pôjde o spätnú väzbu verejnosti, ktorá by sa mala zapracovať aj do budúcej legislatívy v EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/nova-bulharska-eurokomisarka-dostala-digitalnu-agendu/

Povinnosť ako právny pojem

Gabrielová nateraz nepotvrdila, či plánuje v budúcnosti predstaviť prísnu legislatívu o nepravdivých správach, ktoré sa šíria na internete. „Je predčasné hovoriť o legislatíve,” povedal Gabrielová novinárom.

Podľa vlastných slov má teraz komisárka v úmysle „veľmi jasne povedať, že [online] platformy majú povinnosť starať sa”. Povinnosť ako právny pojem by znamenala, že internetové spoločnosti, ako je Facebook alebo Twitter, by museli zaviesť určité opatrenia, ktoré by sledovali to, čo ich používatelia uverejňujú.

„Je pre mňa veľmi dôležité zistiť, čo môžeme ako Európska únia urobiť a aká je naša pridaná hodnota v boji proti falošným správam,” doplnila Gabrielová.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/nemci-budu-trestat-prejavy-nenavisti-na-internete-najtvrdsie/

Gabrielová zatiaľ neuviedla, koho chce do expertnej skupiny zapojiť. Vyslovila sa ale za to, že je „skutočne dôležité, aby spolupracovali všetci, vrátane výskumných pracovníkov, médií, členských štátov a inštitúcií EÚ“.

Požiadavky členských štátov

Očakáva sa, že Európska komisia už budúci mesiac oznámi opatrenia, ktoré stanovia spoločné požiadavky na odstraňovanie nelegálneho obsahu prevádzkovateľmi online platforiem naprieč blokom.

Prevádzkovatelia a spoločnosti ale varujú pred obmedzovaním existujúcej legislatívy v Únii, podľa ktorej nie sú právne zodpovední za to, čo ich používatelia uverejňujú.

Mnohé členské štátu už dnes tlačia na Komisiu a očakávajú, že budú vytvorené vhodné opatrenia, ktoré by v súlade s európskou legislatívou balansovali slobody, práva a povinnosti jednotlivcov, spoločností a štátov pri odstraňovaní falošných správ.

Napríklad Nemecko začiatkom tohto roka zaviedlo vlastné vnútroštátne právne predpisy. Spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete, môžu pri neodstránení nenávistných prejavov a nelegálneho obsahu čeliť pokute vo výške až 50 miliónov eur. Ostatné členské štáty už prejavili záujem príklad Nemecka nasledovať.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nemci-zacali-s-vysetrovanim-falosnych-sprav/

Predseda Európskej komisie, Jean-Claude Juncker požiadal ešte v máji Gabrielovú, aby sa obmedzeniu šírenia falošných správ venovala čím skôr.

„Komisia musí preskúmať výzvy, ktoré online platformy pre naše demokracie prinášajú v súvislosti so šírením falošných informácií a tiež iniciovať diskusiu o tom, čo by bolo potrebné na úrovni EÚ na ochranu našich občanov urobiť,” napísal Juncker komisárke na začiatku jej misie.