John Major: Murdoch chcel zmenu prístupu k EÚ

Zdroj: Wikimedia Commons

Major bol vo funkcii v rokoch 1990-1997 a zvykol hovorievať, že chce, aby Británia ostala "v srdci Európy".

Rupert Murdoch mal na večeri pred voľbami v roku 1997 požiadať bývalého premiéra, aby zmenil politiku voči Európe. Murdoch naznačil, že ak by tak Major neurobil, jeho noviny ho nebudú podporovať.

„Murdochovi sa nepáčila naša európska politika a chcel, aby som zmenil politiku voči Európskej únii. Povedal mi, že ak to neurobíme, jeho noviny nebudú  podporovať konzervatívnu vládu,“ uviedol Major v rámci vyšetrovania, ktoré vedie sudca Lord Leveson.

Protichodné dôkazy

Major povedal, že Murdochova intervencia ho neprekvapila. Samotný Murdoch v máji Levesonovi tvrdil, že „nikdy premiéra o nič nežiadal“.

Major vypovedal, že Murdochovi jasne vysvetlil, že nezmení svoju politiku a rozhovor o Európe skončil. Dodal: „Vedel som, aj keď to [Murdoch] nepovedal, že sa prikláňa k referendu o odchode z EÚ.“

Major a Konzervatívnou strana prehrali v roku 1997 voľby, po ktorých prevzal moc Tony Blair a labouristi. Stalo sa tak po tom ako Murdochove noviny The Sun prešli od podpory konzervatívcov k labouristom. Major však priznal, že by voľby prehral tak či tak.

Levesonove vyšetrovanie dominovalo počas posledných mesiacov britskej politickej diskusii. Premiér David Cameron ho inicioval v rámci reakcie na nespokojnosť verejnosti po škandále, ktorý viedol k pádu Murdochových nedeľných novín News of the World.