Európska smernica o ochrane autorských práv pre politické nezhody stagnuje

Ilustračný obrázok. FOTO: fthmb

Výbor pre právne záležitosti Európskeho parlamentu (JURI) sa rozhodol opätovne odložiť hlasovanie o novej smernici Európskej únie o ochrane autorských práv. Europoslanci mali o tejto téme, ktorá je dôležitá aj pre TASR ako člena Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA), hlasovať v utorok 21. novembra. Hlasovanie bolo odložené na 25. januára.

Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa výboru JURI Lina Lietzenová. Europoslanci tohto výboru pre viaceré „politické nezhody“ odložili rokovania o tejto téme aj počas predošlého októbrového zasadnutia.

Európska komisia vlani v septembri predložila návrh smernice o ochrane autorských práv. Nová legislatíva má zmodernizovať pravidlá autorských práv, prispôsobiť ich technologickému pokroku 21. storočia a ustanoviť pravidlá výnimiek a obmedzení ochrany autorských práv.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/vysielacie-spolocnosti-signalizuju-tvrdy-boj-o-autorske-prava/

Otázny je obsah vytvorený tlačovými agentúrami

EANA v marci tohto roku vypracovala stanovisko, v rámci ktorého sa zasadzuje za to, aby do pripravovanej ochrany vydavateľov, či už v pôvodnej verzii eurokomisie alebo vo verzii upravenej a odobrenej europarlamentom, bol zahrnutý aj obsah vytvorený tlačovými agentúrami.

EANA v tejto veci oslovila poslancov z výboru JURI a v kontakte je aj s prebiehajúcim estónskym predsedníctvom v Rade EÚ a s predstaviteľmi Bulharska, ktoré od 1. januára prevezme štafetu rotujúceho predsedníctva. Očakáva sa, že Rada Európskej únie prijme návrh tejto smernice v prvej polovici roku 2018, počas bulharského predsedníctva.

V stanovisku EANA, pod ktoré sa podpísali jej riaditeľ Jonas Eriksson a generálny tajomník Erik Nylen, sa spresňuje, že neoprávnené používanie mediálneho obsahu agregátormi a vyhľadávacími nástrojmi „ohrozuje trvalo udržateľný prístup občanov ku kvalitnému spravodajskému obsahu“.

Podľa nich sú v tomto smere vážne obavy najmä v súvislosti s diskusiou o tom, ako môžu „falošné správy“ a dezinformácie narušiť voľby a iné demokratické procesy v Európe.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/tasr-politicke-udalosti/komisia-odlozila-aktualizaciu-zakladnej-smernice-o-autorskych-pravach/

Bremeno na bulharskom predsedníctve

Správna rada EANA podporuje rozšírenú ochranu navrhnutú pre vydavateľov – s prísnym dodatkom, že táto ochrana musí obsahovať aj obsah vytvorený spravodajskými agentúrami.

Nylen začiatkom novembra upozornil, že by bolo veľmi užitočné, keby všetky členské agentúry z krajín Únie použili dokumenty EANA v kontaktoch so svojou vládou a snažili sa získať podporu v Rade.

Nylen zdôraznil, že v spolupráci s generálnym riaditeľom Bulharskej tlačovej agentúry (BTA) Maximom Minčevom sa stretol s členmi bulharskej vlády, ktorí v prvom polroku roku 2018 budú predsedať zasadnutiam Rady EÚ.

Novým spravodajcom Európskeho parlamentu pre smernicu o autorských právach je od júna tohto roka nemecký poslanec Axel Voss. Ten v mene europarlamentu uviedol, že cieľom pri schvaľovaní uvedenej smernice je „posilniť vyvážený prístup nových právnych predpisov a zabezpečiť, aby nové pravidlá týkajúce sa autorských práv neboli prekážkou pre nový technologický rozvoj“.