R. Sikorski: Je šokujúce, ako pomaly internetové platformy reagujú na šírenie extrémizmu

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Radek Sikorski. FOTO: TASR/AP

Radosław Sikorski je bývalý poľský minister obrany a zahraničných vecí. V súčasnosti pôsobí na Centre pre európske štúdiá na Harvardovej Univerzite.

Vojna je dnes stále nekonvenčnejšia a potreba zabezpečiť online bezpečnosť voči moderným ohrozujúcim hráčom je prvoradá. No viac ako kedykoľvek predtým testujú tieto hrozby schopnosť Európy udržiavať bezpečný virtuálny priestor.

V západnej Európe sa nová vlna terorizmu riadi extrémistickou propagandou a intrigami, koordinovanými prostredníctvom sociálnych médií. Na východe sa aj ruská provokácia presunula do online sveta preto, aby podkopala demokratické voľby a podnietila konflikt v nádeji, že destabilizuje rozdrobenú Európu.

Tieto útoky a propaganda nerešpektujú národné hranice a môžu infiltrovať komunity takmer bez toho, aby sa dali zaistiť. Pri riešení sú o to náročnejšie, lebo vytvárajú virtuálny bojový priestor, využívajú otvorený internet a prepojenú spoločnosť.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/komisia-kyberneticky-utok-v-europe-treba-riesit-ako-ine-krizy-katastrofy/

Spomalená reakcia

Robustná vládna akcia je rozhodujúca. EÚ sa musí lepšie chrániť pred online ruskou agresiou, ktorá sa snaží vyvolať nepokoje. Rovnako musí byť silnejšia pri potláčaní šíreného extrémizmu prostredníctvom internetu, keďže teroristi sa snažia šíriť svoje zvrátené ideológie a inšpirovať citlivé mysle k tomu, aby sa dopustili smrteľných činov.

Ale európske vlády nie sú v tomto boji samé. Ako majstri technológií, ktoré sa používajú na celom svete, technologické spoločnosti pri narušení virtuálnej agresie môžu a musia zohrať kľúčovú úlohu, či už ide o ruských hackerov alebo islamistických radikálov.

V súčasnosti znamená šírenie extrémistického obsahu na nesmierne populárnych online platformách ako Facebook, Twitter a YouTube aj to, že zraniteľní ľudia môžu byť ľahko vystavení posolstvám nenávisti. Pre príliš veľa ľudí toto príležitostné vystavovanie predstavuje cestu k tomu, aby sa stali súčasťou cyklu násilia, ktorý sa opakovane objavuje na našich uliciach, i na našich obrazovkách.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/europsku-spolupracu-v-kybernetickej-bezpecnosti-rozhybal-hackersky-utok/

Vzhľadom na rozsah tohto problému by sa dalo predpokladať, že online platformy budú dychtivo zastavovať tok extrémistického jedu, ktorý denne cirkuluje prostredníctvom kybernetického priestoru.

Reakcia popredných technologických firiem na online extrémizmus však bola šokujúco pomalá a rozhodne laxná. Teroristické náborové videá a správy, ktoré chvália akcie ISIS, sa na internete dajú stále ľahko nájsť.

Výskum Projektu proti extrémizmu napríklad ukazuje, že JustPaste.it, poľská bezplatná platforma, ktorú na zdieľanie obrázkov, textu a videa vytvoril študent, naďalej obsahuje extrémistický obsah.

Aj teroristická organizácia ISIS použila platformu JustPaste.it, aby odovzdávala všetko od oznámení až po obrázky hromadných popráv a stínania hláv. V júli 2017 JustPaste.it pripustila, že sa stále neúspešne snaží riešiť škodlivé zneužívanie svojej platformy napriek tomu, že spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/internet-veci-stane-sa-nalepka-ochranou-pred-kybernetickym-utokom/

Únia má príležitosť ukázať sa

Rastúca informovanosť o tom, ako extrémisti komunikujú online, viedla aj k rastúcemu tlaku na technologické firmy, aby urobili viac a dosiahli aj určitý pokrok. EÚ má ale príležitosť poskytnúť vedúce postavenie v reakcii na túto hrozbu tým, že vypracuje jasné a konkrétne normy, ako by mali technologické spoločnosti systematicky a transparentne znižovať rozmach takejto propagandy.

Nepriateľ je viac ako kedykoľvek predtým virtuálny, pôsobí celosvetovo a žiadny samostatný európsky štát, ktorý bude konať na vlastnú päsť, nebude v boji proti takýmto množiacim sa nekonvenčným praktikám efektívny.

V súčasnej turbulentnej politickej situácii si mnohí občania v celej Európe kladú vážne otázky o význame Únie a jej inštitúcií. Tí istí občania sú tiež hlboko znepokojení svojou vlastnou bezpečnosťou a bezpečnosťou svojich blízkych.

Tým, že bude online bezpečnosť adresovaná dostatočne intenzívne a bude sa požadovať, aby podnikatelia v technológiách boli zodpovední za prijatie primeraných opatrení na zníženie násilného extrémizmu na internete, môže EÚ využiť príležitosť preukázať, že vie zohrávať dôležitú úlohu pri ochrane života svojich občanov. Zároveň je to príležitosť zabezpečiť, aby sa internet a technológie, ktoré nás majú spojiť, nestali zbraňami, namierenými proti nám.