Hrboľatá cesta z Bratislavy do Ríma

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Juncker Tusk

Jean-Claude Juncker a Donald Tusk, zdroj: TASR

Októbrový summit Európskej rady nadviazal na stretnutie hláv štátov a predsedov vlád v Bratislave z polovice septembra. Deklarácia, ktorá vzišla z bratislavského summitu, stanovuje plány a ciele EÚ pre nasledujúci polrok. Tento proces sebareflexie majú lídri uzavrieť na summite v Ríme, v marci budúceho roka.

Jasné témy

Októbrovému summitu dominovali tri hlavné otázky –  migrácia, medzinárodný obchod a vzťahy s Ruskom – v ktorých by chceli Európsky lídri postupovať najmä jednotne.

Pokiaľ ide o výsledky, summit možno považovať skôr za bežné stretnutie, než za významný míľnik v histórii EÚ. Nezostal však bez povšimnutia, keďže diskusiu do veľkej miery ochromilo valónske veto obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA). Táto skutočnosť spochybnila vierohodnosť Únie, ako hráča na poli medzinárodného obchodu.

V prípade migrácie politici považujú za nutnosť najmä zvýšenie počtu vrátených migrantov do krajín pôvodu. Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová má na budúcom decembrovom stretnutí predstaviť vývoj spolupráce pri výmene migrantov so štátmi ako Etiópia, Mali, Nigéria alebo Senegal.

Diskusia o vzťahoch s Ruskom ukázala obrovské rozdiely medzi členskými štátmi. Ruská angažovanosť v Sýrii vyvoláva zo strany Nemecka, Francúzska, či Veľkej Británie požiadavky na sprísnenie sankcií. Na druhej strane sa však ozývajú štáty ako Taliansko, Grécko alebo Maďarsko, ktoré vyzývajú na ich zrušenie.

Nejasné riešenia

Na povrch sa opäť dostal pálčivý problém Európskej únie. Ten spočíva v tom, že jej čelní predstavitelia nie sú schopní dosiahnuť konkrétne rozhodnutia ani v tých najzásadnejších otázkach európskej politiky. Ukazuje sa to práve v prípadoch ako sankcie voči Rusku alebo prerozdeľovanie migrantov.

Októbrový summit naznačil, že cesta od bratislavskej deklarácie k zasadnutiu v Ríme, kde chcú európski lídri verejnosti predstaviť „víziu atraktívnej EÚ“ bude ešte veľmi hrboľatá. Ide o skutočne znepokojujúcu perspektívu, pretože v stávke je viac než len samotná existencia Únie. Hrozí tu nebezpečie vzniku spiatočníckej a neliberálnej Európy, v ktorej sa jej základné hodnoty, normy a princípy čoraz viac oslabujú.

 

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty.