Hlasovanie o rozpočte EÚ ukázalo, že eurosocialisti už myslia na voľby 2019

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Gianni Pittella. FOTO: Twitter.com

Doru Frantescu je riaditeľ a spoluzakladateľ VoteWatch Europe.

Europoslanci zo skupiny Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) sa tento týždeň rozhodli pre bezprecedentný ťah, keď odmietli hlasovať za rozpočet Európskej únie na rok 2018.

Toto gesto je ďalším krokom k realizácii plánu predsedu S&D Gianniho Pittelu, ktorým chce eurosocialistov postaviť do pozície alternatívy k politike stredopravej Európskej ľudovej strany. Tá je najsilnejšou politickou stranou v Európskom parlamente ako aj v Rade EÚ.

S kritikou rozpočtu sa k S&D pripojili aj zástupcovia Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL), ktorí hlasovali dokonca proti návrhu rozpočtu. Prekáža im, že rozpočet je o dve miliardy eur nižší, ako pôvodne Európsky parlament požadoval.

Europoslanci zo skupiny S&D za uplynulý rok hlasovali v Európskom parlamente častejšie so Zelenými ako s EPP, čo je oproti minulým rokom novinka.

 

EP_nov17_budget_V3-1024x887

Hlasovanie o rozpočte EÚ pre tok 2018. [VoteWatch Europe]

Zlomovým bodom bola posledná voľba nového predsedu Európskeho parlamentu na začiatku tohto roku. Eurosocialisti odvtedy volajú po progresívnejšej alternatíve k veľkej koalícii, ktorá dominuje európskej politike už niekoľko rokov.

Je to tiež reakcia na postupný úpadok podpory pre strany sociálnej demokracie v jednotlivých členských krajinách. Tento trend potvrdili nedávne voľby v Českej republike, Nemecku, Francúzsku a Holandsku.

S&D si napriek tomu ešte neodvážila k úplnému odchodu do opozície. Aj naďalej vyjadruje podporu Európskej komisii a jej členovia stále zastávajú viacero významných exekutívnych funkcii ako napríklad post Vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ (Federica Mogherini), alebo eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti (Pierre Moscovici).

Podpora od europoslancov S&D je často nevyhnutná pre prelomenie opozície euroskeptických politických skupín pri prijímaní dôležitých právnych predpisov z dielne Európskej komisie. To je dôvod prečo je skupina ochotná vyjednávať kompromisné riešenia s ostatnými proeurópskymi skupinami ako ALDE a EPP.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/europsky-parlament-schvalil-rozpocet-eu-na-rok-2018/

Niektoré sociálnodemokratické strany sa pokúšajú o výraznejší posun doľava aj na národnej úrovni. Ukázalo sa však, že naplniť takúto stratégiu je náročné aj na domácej scéne. Najčerstvejším príkladom je SPD Martina Schulza, ktorý ustúpil od prvotného predsavzatia nezúčastniť sa rokovaní o vytvorení veľkej koalície s kresťanskými demokratmi Angely Merkelovej.

Napriek tomu, posledné hlasovanie vyslalo signál o tom, že skupina S&D zrýchľuje tento proces. Európske voľby v roku 2019 preto budú zlomovým momentom, ktorý určí podobu budúceho politického priestoru v EÚ. Bude zaujímavé sledovať, či sa podarí S&D dovtedy vytvoriť altenatívnu progresívnu koalíciu.