Zeman poverí zostavením vlády Babiša. Chýba mu však koaličný partner

Andrej Babiš. FOTO: TASR/Martin Baumann

Napriek výhre s obrovským náskokom bude mať predseda hnutia ANO Andrej Babiš problém zostaviť vládu. Ostatné strany s ním totiž odmietli rokovať alebo spoluprácu podmienili neúčasťou Babiša vo vláde.

Zeman vyhlásil, že zostavením vlády toho, kto má istotu alebo aspoň veľkú pravdepodobnosť získať pre svoju vládu od parlamentu dôveru. „A to bude Andrej Babiš.“ povedal vo videorozhovore pre český portál blesk.cz

Obvinenia z podvodu, ktorým Babiš čelí, podľa prezidenta nie sú prekážkou, aby sa stal premiérom.

Babišove ANO získalo v 200-člennej dolnej komore parlamentu 78 mandátov. Na získanie väčšiny teda potrebuje ešte minimálne 23 kresiel.

Babiš nie je protieurópsky

Babiš je druhý najbohatší Čech. Často ho prirovnávajú k Silviovi Berlusconimu alebo Donaldovi Trumpovi. S Trumpom má spoločnú aj snahu o zlepšenie vzťahov s Ruskom a tvrdý postoj voči migrantom.

Na povolebnej tlačovej konferencii však Babiš odmietol, že je orientovaný na východ. „My sme pevnou súčasťou EÚ, my sme pevnou súčasťou NATO. Ja by som bol strašne rád, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že sme orientovaní na východ,“ zdôraznil Babiš.

EÚ by však podľa neho mala podstúpiť sebareflexiu a zamyslieť sa nad dôvodmi odchodu Británie. Kritizoval aj diskusie o dvojrýchlostnej Európe.

Blízke spojenectvo s Maďarskom

V mnohých dôležitých otázkach budúcnosti Európskej únie má Česká republika totožné postoje ako Maďarsko, preto sa tieto krajiny môžu stať blízkymi spojencami. Podľa agentúry MTI sa na tom v nedeľu Babiš zhodol s maďarským ministerom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm.

https://euractiv.sk/rozhovory/eu-crossroads/pavel-telicka-cesi-nie-su-euroskepticki-len-podlahli-jazyku-politikov/

Szijjártó telefonicky blahoželal Babišovi i jeho strane k výsledkom volieb do Poslaneckej snemovne ČR. Zaželal mu úspech v procese vytvárania novej vlády.

K víťazstvu strane ANO gratulovali aj Guy Verhofstadt, líder politickej skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente, do ktorej patria aj štyria europoslanci za ANO, i predseda ALDE Hans von Baleen.

Zo strany ANO pochádza aj eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rovnosť žien a mužov, Věra Jourová.

Pre voľbami však s ANO ukončil spoluprácu podpredseda európskeho parlamentu Pavel Telička. Hlavným dôvodom bol práve Babišov posun v názoroch smerom k EÚ. Predseda ANO v predvolebnej kampani odmietol prijatie eura a akúkoľvek tesnejšiu európsku integráciu.