Zásadný pokrok neprišiel ani vo štvrtom kole rokovaní o brexite

Vyjednávač EÚ Michel Barnier a britský minister pre brexit David Davis. FOTO: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

Európska únia a Británia nenašli zhodu v kľúčových otázkach prvej fázy brexitu ani v rámci štvrtého kola rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Informovala o tom agentúra DPA.

Štvordňové rokovania, ktoré sa dnes skončili v Bruseli, boli podľa vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera „konštruktívne“. Zároveň ale zdôraznil, že vyjednávači majú pred sebou ešte mnoho práce.

Rokovacie tímy sú – ako uviedol – ešte ďaleko od toho, aby mohli zaznamenať dostatočný pokrok ohľadom princípov riadeného odchodu Británie z EÚ. „Odhadujem, že budeme potrebovať niekoľko týždňov alebo mesiacov,“ uviedol v tejto súvislosti Barnier.

Súdy a peniaze

Barnier vysvetlil, že strany sa stále rozchádzajú v najmä v dvoch kľúčových bodoch. Pokiaľ ide o práva občanov, privítal ubezpečenie, že dohoda o odchode z bloku garantuje trom miliónov občanov EÚ v Británii ich súčasné práva, a to priamo prostredníctvom britských právnych predpisov. Únia však naďalej požaduje, aby občania EÚ mali právo podať sťažnosť na európsky súd. Avšak Británia po brexite nechce podliehať jurisdikcii súdov EÚ. To by znamenalo, že európski občania by sa v prípade problémov museli obracať na britské súdy.

Druhým problémom sú peniaze. Británia uviedla, že počas súčasného rozpočtového obdobia, ktoré končí v roku 2020, nepocítia členské štáty kvôli jej odchodu žiadne finančné straty. Podľa Únie to však nestačí. Záväzky dohodnuté v súčasnom rozpočte totiž vedú k platbám aj v nasledujúcich rokoch.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britania-ma-plnit-svoje-financne-zavazky-voci-unii-az-roku-2023/

Európska únia odhaduje, že Británia bude za nesplatené záväzky dlhovať desiatky miliárd eur. Týka sa to napríklad výdavkov na dôchodky bývalých britských úradníkov v inštitúciách EÚ a poslancov Európskeho parlamentu.

Británia chce prejsť k ďalšej fáze

Britský minister pre brexit David Davis vníma výsledky štvrtého kola rokovaní omnoho optimistickejšie. Podľa neho sa vyjednávačom „podarilo urobiť rozhodujúce kroky vpred“ v dôležitých témach.

Londýn vyvíja tlak na EÚ, aby čo najskôr pristúpila k druhej fáze rokovaní, ktorá má určiť podobu budúcich vzťahov medzi oboma stranami. EÚ je však ochotná postúpiť do ďalšej fázy rokovaní len v prípade, ak sa podarí dosiahnuť zásadný pokrok v prioritných oblastiach.

Míľnikom medzi prvou a druhou fázou rokovaní o brexite sa mal pôvodne stať októbrový summit EÚ (19 – 29. októbra). Po štyroch kolách rokovaní sa však podľa agentúry DPA javí ako málo pravdepodobné, že sa dovtedy podarí dosiahnuť v spomínaných prioritných oblastiach dostatočný pokrok. Obe strany sa majú znova stretnúť o necelé dva týždne, 9. októbra.