array(0) { } NULL Žaloby na Česko, Maďarsko a Poľsko pre relokácie sú na súde, krajiny totiž neprejavili vôľu stav napraviť – euractiv.sk

Žaloby na Česko, Maďarsko a Poľsko pre relokácie sú na súde, krajiny totiž neprejavili vôľu stav napraviť

Tábor v maďarskej Tompe. FOTO: Twitter/Reuters

Európska komisia vo štvrtok v spore okolo prerozdeľovania utečencov rozhodla podať žalobu na Súdnom dvore EÚ na Českú republiku, Maďarsko a Poľsko.

„Snažil som sa veľmi presvedčiť tri členské štáty…, aby aspoň trochu preukázali solidaritu,“ uviedol pred novinármi eurokomisár zodpovedný za migráciu Dimitris Avramopoulos. Dodal, že „bohužiaľ“ sa mu to nepodarilo, a vyjadril ľútosť, že exekutíva Európskej únie musí prikročiť k ďalšiemu kroku, a tým je podanie žaloby na Súdny dvor Európskej únie.

https://euractiv.sk/rozhovory/spravodlivost-a-vnutro/riaditelka-medzinarodnej-asociacie-pre-utecencov-klucovym-problemom-azylovej-politiky-je-nedostatok-suladu-zakonom/

Krajiny mali čas, neprejavili snahu

Komisia pripomenula, že 15. júna 2017 začala voči Českej republike, Maďarsku a Poľsku právne konanie vo veci nesplnenia povinnosti. Členské štáty dostali čas na poskytnutie odpovede, prípadne na nápravu situácie. V júli eurokomisia ich odpoveď označila za neuspokojivú a rozhodla sa pristúpiť k ďalšej fáze konania a 26. júla zaslala do troch metropol takzvané odôvodnené stanoviská.

V stanovisku Komisie sa uvádza, že aj napriek tomu, že Súdny dvor EÚ vo svojom rozsudku zo 6. septembra potvrdil platnosť relokačného mechanizmu, Česká republika, Maďarsko a Poľsko svoje právne povinnosti naďalej porušovali a ich odpovede európska exekutíva opäť zhodnotila ako neuspokojivé najmä preto, lebo uvedené krajiny nenaznačili, že majú snahu a vôľu sa podieľať na rozhodnutí o relokáciách.

Európska komisia sa preto vo štvrtok rozhodla, že pristúpi k ďalšej fáze konania, čo v praxi znamená predložiť tento spor na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/v4-sedela-k-migracii-slovenske-ministerstvo-znova-s-cislami-zavadza/

V4: Kvóty sú nezmyselné

Čerstvo vymenovaný český premiér Andrej Babiš chce s Európskou komisiou o stiahnutí bruselskej žaloby vyjednávať. Informoval o tom vo štvrtok server spravodajskej televízie ČT24.

Kvóty sú podľa Babiša nezmyselné a iba podporujú popularitu extrémistických strán v Európe. „Rozhodnutie a hlavne načasovanie je veľmi nešťastné,“ uviedol podľa ČT24 Babiš na margo aktuálneho rozhodnutia EK dostať tieto tri stredoeurópske krajiny pred súd.

Nový český premiér teraz dúfa, že nasledujúci týždeň na summite dostane priestor na vyjadrenie českého stanoviska. Babiš sa decembrového summitu lídrov EÚ v Bruseli zúčastní vôbec prvýkrát vo funkcii predsedu českej vlády.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/estonske-predsednictvo-prinasa-kompromisny-navrh-o-uteceneckych-kvotach/

Rozhodnutie o povinných utečeneckých kvótach je podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa nevykonateľné, informovala agentúra MTI.

„Maďarská vláda predloží Súdnemu dvoru EÚ svoje argumenty,“ zdôraznil šéf maďarskej diplomacie, podľa ktorého sú povinné kvóty úplne v rozpore so zdravým rozumom, európskymi právnymi normami, ako aj s uzavretými dohodami.

Maďarský kabinet podľa Szijjártóa nepodľahne žiadnemu tlaku a zotrvá na svojom postoji k migračnej politike. „Budeme bojovať proti tomu, aby nemohli vstúpiť do platnosti žiadne rozhodnutia, ktoré sú v rozpore s vôľou maďarských občanov,“ dodal maďarský minister.

Kaliňák: Komisia chce V4 „tak trochu“ rozdeliť

Slovensko je v súvislosti s relokáciami nelegálnych migrantov solidárne s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom. Povedal minister vnútra SR Robert Kaliňák v rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli.

Minister pripomenul, že nejde o žiadne prekvapenie, lebo Komisia túto možnosť naznačila už pred niekoľkými mesiacmi. Zároveň vyjadril názor, že „tak trochu“ ide o rozhodnutie, ktoré má rozdeliť krajiny Vyšehradskej štvorky.

Podľa jeho slov je Slovensko o čosi úspešnejšie prijalo potrebné opatrenia a prišlo s konkrétnymi návrhmi aj na bratislavskom summite EÚ v septembri 2016. Okrem toho Slovenská republika zabodovala „gabčíkovským prípadom“, keď sme v roku 2015 pomohli Rakúsku s utečencami.

„Aj preto Slovensko na rozdiel od Českej republiky, Maďarska a Poľska bolo aktívne a úspešné. Ukázalo sa, že tieto opatrenia sú efektívne na rozdiel od povinných kvót, ktoré sa ukázali ako maximálne neefektívne, aj preto sa dnes v tejto skupine nenachádzame,“ uviedol na margo situácie partnerov z V4.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/slovenska-zaloba-na-utecenecke-kvoty-sa-zacina-prejednavat/

Minister v tejto súvislosti upozornil, že najnovšie návrhy estónskeho predsedníctva v Rade EÚ, podľa ktorých by sa členské štáty mohli „vykúpiť“ zo schémy povinných kvót poskytnutím väčšieho množstva policajtov či potrebnej techniky na problémové hranice, pripomínajú slovenské návrhy z bratislavského summitu.

„Je to cesta, ktorá bola správna. Mnohé štáty si dnes nechcú priznať chybu a tu by mali dokázať svoju politickú zrelosť, priznať, že sa v septembri 2015 mýlili a priznať, že sa treba vydať inou cestou,“ dodal.

Na otázku TASR ako SR v tomto kontexte vníma najnovšie návrhy Európskej komisie o reforme dublinského azylového systému, ktoré naznačujú možnosť povinných kvót v krízových migračných situáciách a dobrovoľných relokačných kvót v „pokojnejšom“ období, Kaliňák vyhlásil, že sú to „povinné kvóty natreté na ružovo“.