Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Voľba lídra Euroskupiny sa blíži. Rozhodnúť môže aj angličtina kandidátov – euractiv.sk

Voľba lídra Euroskupiny sa blíži. Rozhodnúť môže aj angličtina kandidátov

Súčasný predseda Euroskupiny Jeroen Dijjselbloem. FOTO: Twitter.com


Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Minitri financií, ktorí sa chcú uchádzať o post predsedu Euroskupiny, musia ohlásiť svoju kandidatúru do konca novembra. Súčasnému predsedovi Jeroenovi Dijssleblomovi vyprší mandát v januári 2018. O novom lídrovi neformálneho združenia ministrov financií eurozóny sa rozhodne 4. decembra.

Ďalší post pre Taliansko?

Väčšina ministrov financií by si priala, aby vo funkcii pokračoval doterajší predseda Jeroen Dijsselbloem. Holandský politik, ktorý ministrom financií krajín eurozóny predsedal 5 rokov, je oceňovaný pre jeho kompetentnosť, vyjednávacie schopnosti a rozvahu.

Po posledných parlamentných voľbách v Holandsku však prišiel o ministerský post, následkom čoho sa nemôže uchádzať o funckiu predsedu Euroskupiny.

„Z právneho hľadiska by to bolo veľmi náročné“ uviedol pre agentúru Reuters bruselský zdroj. „Ak sa o tom niekedy aj uvažovalo, tak dnes už to nie je téma“, dodal.

V politickej skupine Socialistov a demokratov sú presvedčení, že post by mal pripadnúť ich nominantovi. Ich hlavnými kandidátmi sú Talian Carlo Padoan, Portugalčan Mário Centeno a slovenský minister financií Peter Kažimír.

Podľa zdrojov z prostredia európskych socialistov skupina nakoniec podporí talianskeho ministra Padoana aj napriek tomu, že v predčasných talianskych voľbách môže prísť o ministerský post a faktu, že Taliansko má dlhodobý problém dodržiavať fiškálne pravidlá EÚ a má druhý najvyšší verejný dlh v Európe.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/peter-kazimir-v-skupine-favoritov-na-post-predsedu-euroskupiny/

Taliansko má navyše viacerých zástupcov vo vedúcich pozíciách európskych inštitúcií. Mario Draghi je predsedom Európskej centrálnej banky, Antonio Tajani vedie Európsky parlament a Federica Mogherini je vo funkcii Vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Portugalský minister Mário Centeno je vnímaný ako vysoko kompetentný kadidát. Jeho nevýhodou je, že sa v minulosti príliš nezapájal do diskúsií v Euroskupine ako i to, že je skôr akademik ako líder.

Slovenský minister Kažimír už avizoval, že má o post záujem. Pomôcť mu môže jeho striktný pohľad na dodržiavanie fiškálnych pravidiel. Jeho kritici však tvrdia, že počas minuloročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ nepresvedčil o svojich vodcovských schopnostiach a upozorňujú, že by sa mal viac zdokonaliť v angličtine.

Agentúra Reuters však nedávno informovala, že Francúzsko by s podporou Kažimíra pri voľbe predsedu Euroskupiny nemalo problém a podporilo ho.

Záujem ľudovcov a liberálov

Aj predstavitelia ďalších európskych politických skupín vyjadrujú podporu svojim kandidátom. Európsky socialisti však upozorňujú, že väčšina riadiacich funkcií v európskych inštitúciách je už v rukách Európskej ľudovej strany.

Európski ľudovci už ohlásil svoju podporu pre Rakúšana Jörga Schellinga v prípade, že i naďalej vo vedení rakúskeho rezortu financií.

„Podľa môjho názoru má najväčšie šance stať sa jej lídrom, keďže Európska ľudová strana má v Euroskupine väčšinu.“

O zisk predsedníckeho postu by sa mohla pokúsiť aj 36 ročná ministerka financií Litvy a šachová veľmajsterka Dana Reizniece-Ozolová. V túto chvíľu je však ťažké odhadnúť, aká veľká by bola podpora jej kandidatúry.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/volba-predsedu-euroskupiny-francuzsko-podpori-petra-kazimira/

Hovorí sa tiež o kandidatúre belgického ministra financií Johana Van Overtveldta.

Z Aliancie liberálov a damokratov pripadá do úvahy luxemburský minister Pierre Gramegna. Ten už potvrdil svoj záujem uchádzať sa o post v prípade, že bude cítiť dostatočnú podporu. Jeho nevýhodou sú však jeho postoje k spolupráci EÚ v daňových záležitostiach.

Uniknuté dokumenty o daňových rajoch Luxleaks, Panama Papers a Paradise papers navyše potvrdili nezanedbateľnú úlohu Luxemburska pri vyhýbaní sa daňovým povinnostiam zo strany bohatých ľudí firiem.

V minulosti svoj záujem o post prejavil aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Podľa svojich nedávnych slov sa však kvôli pracovnej vyťaženosti o funkciu nakoniec uchádzať nebude.

Každý minister financií pri hlasovaní o novom predsedovi Euroskupiny disponuje jedným hlasom. Najmenšie čenské krajiny tak majú rovnakú môžnosť ovplyvniť výsledok ako Nemecko, či Francúzsko.

Úspešným kandidátom sa môže stať len uchádzač, ktorý v niektorom z hlasovacích kôl získa jednoduchú väčšinu hlasov, to znamená aspoň od desiatich členských štátov.