Viac voľného obchodu aj ochranárstva: Juncker povie, ako to chce zladiť

Jean-Claude Juncker počas minuloročného prejavu. FOTO: European Parliament

V prejave predsedu Európskej komisie o stave Únie, ktorý 13. septembra prednesie pred Európskym parlamentom v Štrasburgu, bude hrať hlavnú úlohu obchod.

Pre EURACTIV.com to uviedli zdroje z prostredia Komisie.

Minulý rok mal jeho prejav veľa mediálnej pozornosti hoci v ňom nepadlo veľa návrhov. Tento rok to bude skôr naopak.

Obchodné dohody

Juncker bude žiadať členské štáty o zelenú pre vyjednávanie obchodných dohôd s viacerými krajinami.

Ktoré by to mali byť zatiaľ nie je jasné. Vodítkom môže byť zoznam krajín, s ktorých lídrami sa predseda Komisie stretol počas nedávneho summitu G20 v Hamburgu.

Juncker tam bilaterálne rokoval s Novým Zélandom, Austráliou, Vietnamom a Argentínou.

Dohodu o voľnom obchode s Vietnamom Európska únia uzavrela už v roku 2015 a v súčasnosti vyjednáva s Mercosur-om, juhoamerickým obchodným zoskupením, ktorého súčasťou je aj Argentína.

Čítajte aj Malmströmová: Po CETA je na rade Mexiko a Mercosur

Protiváha k otvoreniu trhu

Obchod sa stal pre Junckerovu Komisiu hlavnou prioritou. Je podľa nej dôležitým motorom hospodárskeho rastu. Verejnosť však voľný pohyb tovarov a služieb vníma s narastajúcimi obavami. Najčastejšie ide o strach, že by obchodné dohody mohli viesť k zníženiu zdravotných, sociálnych alebo environmentálnych štandardov.

Do klubu štátov, ktoré sú v obchode viac ochranársky naladené, napríklad Francúzsko, sa v poslednom čase pridávajú aj trhovo orientované krajiny vrátane Nemecka. Niektoré z nemeckých firiem so špičkovou technológiou odkúpili zahraniční investori, najmä Čína.

Očakáva sa, že Juncker sa bude snažiť upokojiť ako občanov, tak aj národné vlády. Komisia môže napríklad pomáhať členským štátom pripraviť zákony, ktoré im umožnia preverovanie zahraničných investícií.

Preverovanie na úrovni EÚ je otázne

Európsky rámec regulácie by mal zaručiť, aby sa k zahraničným investíciám pristupovalo jednotným spôsobom.  Pravdepodobne to ale nebude znamenať nové kompetencie pre Európsku komisiu.

K snahám francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zaviesť mechanizmus na preverovanie zahraničných investícií na úrovni EÚ bola v júni väčšina lídrov skeptická.

Podobný návrh obsahoval diskusný dokument Európskej komisie o globalizácii.

https://euractiv.sk/nazory/podnikanie-a-praca/ako-chce-europa-kontrolovat-cinske-investicie/

Vyrovnaný balíček

Cieľom bude predstaviť oboje – nástroje na skríning investícií, ktoré uspokoja klub protekcionistov a nové mandáty na vyjednávanie obchodných dohôd pre zástancov voľného obchodu.

Návrhy, ktoré by sa mohli objaviť v Junkerovom prejave, už v Komisii prekonzultovali jednotlivé generálne riaditeľstvá.

Politická diskusia na základe tohto technického zhodnotenia sa bude konať vo štvrtok 31. augusta a v piatok 1. septembra, keď sa Juncker stretne s eurokomisármi a šéfmi ich kabinetov.

Priemyselné výzvy

Juncker bude hovoriť aj o priemyselnej politike a megatrendoch, ako sú automatizácia, internet vecí a umelá inteligencia.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/10-objavov-ktore-budu-formovat-europu-nasledujucich-60-rokov/

Členské štáty v máji požiadali Komisiu, aby predstavila „ucelenú stratégiu priemyslu v EÚ do budúcnosti,“ vrátane strednodobých a dlhodobých strategických cieľov.

Štáty žiadali konkrétne opatrenia a zhodnotenie dopadu opatrení prijatých v tejto oblasti od začiatku roka 2015.

Stratégia by mala byť súčasťou pracovného programu Komisie na rok 2018. Európska rada požaduje, aby bola hotová do stretnutia na jar 2018.

Minister financií pre eurozónu

Očakáva sa, že Juncker sa bude venovať aj návrhom pre reformu eurozóny. Ide napríklad o „superministra“ financií pre eurozónu a posilnenie role Európskeho mechanizmu stability (ESM, tzv. trvalý euroval).

Pre Junckera nie je prioritou vytvárať  pre eurozónu vlastný rozpočet, čo je jeden z hlavných návrhov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Čítajte aj Macron tlačí na Nemecko: Eurozóna potrebuje konvergenciu

Juncker však berie do úvahy fakt, že po brexite bude 85 percent HDP Európskej únie tvorených krajinami eurozóny.

Preto by malo byť prioritou podporovať tých, čo spoločnú menu ešte nemajú, aby euro prijali a nie vytvárať „umelé“ rozdiely.

Podobne ako minulý rok bude v prejave hovoriť aj o obrane, padnú zrejme návrhy v oblasti ochrany pred kybernetickými útokmi a hybridnými hrozbami.

Otvorené príležitosti

Zatiaľ nie je jasné, čo bude nosným posolstvom Junckerovej reči. V roku 2016 sa Juncker sťažoval na „nedostatok spolupatričnosti“ medzi členskými štátmi.

Tento rok bude hovoriť o politických príležitostiach, napríklad pri integrácii eurozóny.

Ako tieto návrhy dopadnú, bude vo veľkej miere záležať od výsledku nemeckých volieb, ktoré sa konajú 24. septembra.

Juncker sa s nemeckou kancelárkou stretáva dnes, 30. augusta, v Berlíne. Z predvolebných prieskumov zatiaľ vyplýva, že Merkelová by aj po voľbách mala stáť na čele vládnej koalície.