Verhofstadt: Pri reforme EÚ môžeme počítať aj s Andrejom Babišom

Stretnutie zástupcov Európskeho parlamentu s Andrejom Babišom. FOTO: Twitter.com

Predseda európskej skupiny Aliancia liberálov a demoratov pre Európu (ALDE) Guy Verhofstadt sa v stredu stretol s lídrom hnutia ANO Andrejom Babišom.

O záveroch zo stretnutia obaja politici informovali na spoločnej tlačovej konferencii.

Žiadna európska intergácia pred voľbami

Hnutie ANO miliardára Andreja Babiša s veľkým naskokom vyhralo české parlamentné voľby. Babiš v predvolebnej kampani sľuboval, že bude riadiť štát ako firmu, bojovať proti korupcii, príjme nový zákon o celoštátnom referende, či zruší český senát.

Diplomatov, komentátorov a analytikov však znepokojovala hlavne predvolebná rétorika Andreja Babiša smerom k Európskej únii. Ostro kritizoval migračnú politiku EÚ a odmietol akúkoľvek európsku integráciu ako i prijatie eura. Majú obavy, že sa Česká republika zaradí k problémovým krajinám EÚ ako Maďarsko a Poľsko.

https://euractiv.sk/rozhovory/eu-crossroads/pavel-telicka-cesi-nie-su-euroskepticki-len-podlahli-jazyku-politikov/

Zmena Babišových názorov smerom k EÚ bola tiež dôvodom ukončenia spolupráce medzi podpredsedom Európskeho parlamentu Pavlom Teličkom a hnutím ANO.

Vo svojom prvom povolebnom prejave však Andrej Babiš zvolil oveľa miernejši tón. Odmietol reči o dvojrýchlostnej Európe a vyslovil sa pre reformu Európskej únie. Zároveň však uistil, že Česká republika je jej pevnou súčasťou.

Reforma EÚ aj s Babišom

Hnutie ANO je členom európskej skupiny Aliancie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE), ktorú vedie bývalý predseda Rady EÚ Guy Verhofsadt. Skupina zastáva silné proeurópske a prointegračné postoje.

Francúzske a nemecké voľby podľa Verfhofstadta otvorili možnosti pre reformu Európskej únie v oblasti obrannej politiky, migrácie ako i pre zmenu fungovania eurozóny. Andrej Babiš a jeho hnutie podľa neho nebudú reformám klásť prekážky.

„Môj záver zo stretnutia s Andrejom Babišom je, že s jeho hnutím môžeme počítať pri rozbehnutí reformnej agendy,“ vyhlásil Verhofstadt v Európskom parlamente. Dodal, že je dôležité, aby boli do európskej reformy po Brexite zapojené všetky členské štáty.

Babiš v stredu zopakoval, že odmieta diskusiu o dvojrýchlostnej Európe. Únia by sa podľa neho mala viac zamerať na dôvody odchodu Británie z Európskej únie a poučiť sa z nich.

„Európa sa musí zamyslieť nad tým, čo predchádzalo brexitu, prečo má toľko európskych občanov negatívnu mienku o Európskej únii a prečo EÚ vydáva také množstvo zákonov a regulácií. Toto je naša priorita,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii Babiš.

Dodal, že ak vznikne menšinová vláda ANO, tak príde s veľmi konkrétnymi návrhmi ako reforomovať EÚ.

„Nemôžeme sa stať izolovaným ostrovom a starať sa len o seba. Musíme mať jasnú víziu, ako Európu zmeniť, aby bola lepšia,“ povedal po stretnutí Babiš.

V predvolebnej kampani však Babiš zastával oveľa tvrdší postoj k EÚ. Okrem eura odmietal aj akúkoľvek ďalšiu európsku integráciu. Smerovanie českej zahraničnej politiky je tak v súčasnosti veľmi ťažko predpovedateľné. Kľučové pre neho navyše bude to, s kým hnutie ANO vytvorí vládnu koalíciu.

Patová situácia po voľbách

Hoci ANO vyhralo parlamentné voľby s veľkým náskokom, jeho 78 mandátov nestačí na vytvorenie jednofarebnej vlády. Všetky politické strany, ktoré sa dostali do parlamentu, však vládnutie s Babišom odmietajú.

Jeho domácim politickým súperom prekážajú Babišove konflikty záujmov a predovšetkým fakt, že politik so slovenským pôvodom čelí obvineniu z európskych dotačných podvodov. Mnohí politici upozorňujú, že jeho hnutie predstavuje priamu hrozbu pre českú demokraciu. Babiš všetky obvinenia odmieta.

https://euractiv.sk/rozhovory/socialna-politika/bojim-sa-oligarchizacie-ceskej-politiky-tvrdi-sef-ceskych-odborov/

Najpriaznivjšie sa k vytvoreniu koaličnej vlády s hnutím ANO postavilo xenofóbne a populistické hnutie Sloboda a priama demokracia (SDP) Tomia Okamuru. Jedným z hlavných pogramových bodov SPD je vypísanie referenda o vystúpení Česka z EÚ.

Hnutie ANO však vytoriť koalíciu s SPD nechce. Najviac pravdepodobný tak v túto chvíľu vyzerá vznik menšinovej vlády ANO. Aj takáto vláda by si však vyžadovala vyslovenie dôvery väčšinou poslancov dolnej komory českého parlamentu. Tú zatiaľ nemá.

Hovorí sa preto o dvoch možných scenároch: vláda hnutia Andreja Babiša bez podpory parlamentu, alebo s nepriamou podporou SPD a Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM).

S druhým možným scenárom by podľa vlastných slov „mala problém“ aj česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorá je zároveň členkou hnutia ANO .