V4: Východné partnerstvo musí ostať v centre európskej politiky

Stretnutie V4 a Východného partnerstva. FOTO: Twitter/Poland MFA

Predstavitelia rezortov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky pricestovali dnes do Budapešti.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorého krajina od 1. júla predsedá zoskupeniu V4, pozval okrem zástupcov Česka, Poľska a Slovenska aj šéfov diplomacie krajín Východného partnerstva – Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

Krajiny V4 chcú s pomocou Únie zaistiť novú dynamiku vo vzťahoch s východnými partnermi.

Všetky štáty sa zhodli, že Východné partnerstvo musí ostať na najvyšších miestach európskej politickej agendy.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/sest-vychodoeuropskych-krajin-ziada-americku-pomoc-proti-rusku/

Primerané financovanie

Slovenskú republiku zastupuje na schôdzke štátny tajomník Lukáš Parízek, Poľsko minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski a Česko štátny tajomník Petr Gajdušek.

V4 aj krajiny Východného partnerstva v spoločnom stanovisku uviedli, že „podpora programov cezhraničnej spolupráce so zvýšeným financovaním zo strany EÚ by mala zostať kľúčovým prvkom pri plnení strategických cieľov Východného partnerstva“.

Od Únie očakávajú, že zabezpečí „primerané financovanie v rámci budúceho viacročného finančného rámca, ktorý by zodpovedal prioritám Východného partnerstva“.

https://euractiv.sk/clanky/vychodna-politika/ukrajinci-uz-unie-cestuju-bez-viz/

Hahn: Musíme byť ambiciózni

Dnešného stretnutia za zúčastnil aj komisár Európskej únie pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení, Johannes Hahn. Podľa neho je šesť partnerských krajín odlišných a vzťahy v regióne sú zložité, no Európska únia pristupuje k individuálnym štátom „s ambíciami, šitými na mieru“.

https://euractiv.sk/rozhovory/vysehradska-skupina/slovensky-historik-v-parizi-francuzi-sa-nas-uz-neboja-no-stale-nam-nerozumeju/

V súvislosti s blížiacim sa summitom EÚ, ktorého sa v novembri zúčastnia aj predstavitelia krajín Východného partnerstva Hahn uviedol, že pôjde o „posolstvom jednoty, silného odhodlania a poskytovania konkrétnych výsledkov občanom“.

„Musíme byť ambiciózni, ale aj realistickí a dôveryhodní,“ dodal eurokomisár.

Pozitívom je aj možnosť diskutovať

Krajiny Východného partnerstva už prejavili nielen záujem, ale aj odhodlanie v bližšej spolupráci pokračovať.

Podľa Gruzínskeho ministerstva zahraničných vecí bolo stretnutie „možnosťou diskutovať budúcnosť Východného partnerstva“. Intenzívne stretnutie monitorovali aj ďalšie delegácie.

Stretnutia partnerov sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí Estónska Sven Mikser, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ.