array(0) { } NULL Únia vraj potrebuje veľvyslancov dobrej vôle – euractiv.sk

Únia vraj potrebuje veľvyslancov dobrej vôle

Britský herec Patrik Stewart podporil členstvo Veľkej Británie v EÚ. Foto: Shutterstock

Špeciálny poradca Jeana-Clauda Junckeram, Luc Van den Brande, napísal správu s odporúčaniami pre európske inštitúcie.

Odpovedajú na otázku, ako zaangažovať verejnosť a pristúpiť k tvorbe verejných politík spôsobom, ktorý by občania prijali viac za svoj.

V prvom slede Van den Brande podporuje Junckerov nápad zlúčiť post predsedu Európskej komisie (dnes Juncker) a predsedu Európskej rady (v súčasnosti Donald Tusk).

Túto možnosť spomenul Juncker vo svojom septembrovom prejave o stave únie.

 

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/juncker-ohlasil-koniec-dvoch-kategorii-europskych-obcanov/

 

Správa odporúča napríklad príťažlivejšiu komunikáciu na sociálnych médiách.

Únia by mala “plne využiť nové komunikačné nástroje ako spôsob, ktorý umožní občanom lepší prístup k obsahu a k jeho tvorbe”.

Sociálne médiá majú dať ľuďom príležitosť, aby sa vyjadrili priamo.

Pripomína, že viac ako 40 % Európanov vo veku do 35 rokov si myslí, že EÚ mala zmeniť svoj spôsob práce tak, aby viac zohľadnila mladšiu generáciu.

Zmluvy podľa dokumentu meniť netreba a mnoho sa dá urobiť s už existujúcimi nástrojmi participatívnej demokracie. Radí tiež viac využívať nástroje ako sú občianske dialógy a prihovára sa za celeoeurópsky volebný obvod.

Známe osobnosti

Myslí si, že by pomohli aj “široko známe osobnosti z kultúry a športu”, ktorí by pôsobili ako akýsi veľvyslanci EÚ.

Kultúra a šport majú totiž podľa poradcu najväčší potenciál pri vytváraní pocitu spolupatričnosti.

Mnoho vplyvných ľudí, z oblasti herectva a športu sa v posledných mesiacoch verejne postavilo na obhajobu EÚ a to najmä vo Veľkej Británii, ktorá rozhodovala o svojom odchode, či zotrvaní v EÚ.

Ku kampani „Remain“ (za zotrvanie v EÚ) sa pridal herec Sir Patrick Stewart známy najmä zo seriálu Star Trek alebo z filmu o X-menoch, herečka Emma Thompson ako aj spisovatelia J.K. Rowlingová, autorka série o Harrym Potterovi, a Philip Pullman.

 

Skeč Patrika Stewarta na tému: čo pre nás (Veľká Británia) kedy urobil Európsky súd pre ľudské práva (inštitúcia Rady Európy) .

 

Juncker na začiatku svojho mandátu v roku 2014 hovoril o tom, že “politická” Komisia musí lepšie vysvetľovať svoje rozhodnutia a ciele.