Únia sa s Japonskom dohodla na voľnom obchode

Bábiky pre šťastie domaľovali včera eurokomisárka Malströmová a japonský minister zahraničných vecí Fumio Kishida. FOTO: EC

Európska únia a Japonsko prekonali rozdiely v otázke vývozu poľnohospodársky produktov a áut a vydláždili tak cestu k dohode o voľnom obchode.

Obe strany sa pritom podieľajú na viac ako 25 percent výkonu svetovej ekonomiky.

Očakáva sa, že japonský premiér Šinzó Abe, šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk dnes schvália predbežnú dohodu, o ktorej obe stany rokujú už od roku 2013.

https://twitter.com/EU_Commission/status/882839735646998534

Abe, Tusk a Juncker odcestujú v piatok do Hamburgu na summit G20. Očakáva sa, že hostiteľka, nemecká kancelárka Angela Merkelová, vyzve Trumpa, aby ponechal obchod otvorený.

99 percent colných sadzieb

„Dosiahli sme politickú dohodu o obchodnej dohode medzi EÚ a Japonskom na ministerskej úrovni,“ uviedla eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v stredu.

„Teraz odporúčame vedúcim predstaviteľom, aby to potvrdili na summite G20.“

Podľa návrhu dohody EÚ postupne zruší svoje desať percentné dovozné clo na automobily z Japonska, zatiaľ čo japonská vláda umožní prístup širšej škály európskych potravín na svoj trh.

Dohoda má údajne odstrániť 99 percent colných sadzieb, pričom časový rámec na zrušenie európskych dovozných ciel pre automobily bude sedem rokov.

Čítajte aj: USA, Kanada, Japonsko: ťažký osud obchodných dohôd

Japonské médiá zase uviedli, že Tokio najprv zavedie nízke clá na európsky syr a do 15 rokov ich zruší.

Dohoda je najväčšou obchodnou zmluvou EÚ a prichádza v čase, keď Trumpova politika predstavuje najväčšiu výzvu pre globálny obchod od skončenia druhej svetovej vojny.

Japonský premiér pod tlakom

Po tom, ako nový americký prezident Donald Trump v januári odstúpil od dohody o Transpacifickom obchodnom partnerstve a za svoju prioritu si zvolil ochranu trhu v USA sa lídra v globálnom obchode snaží z Japonska urobiť premiér Abe.

Abe pritom čelí tlaku lobistov z radov domácich producentov potravín aj členov svojej Liberálno-demokratickej strany, ktorí sú proti otvoreniu japonského trhu európskym potravinám.

Jeho politické snahy navyše podkopávajú škandály a porážka vo voľbách v Tokiu. Na premiéra tlačia aj členovia jeho strany, aby zachoval opatrenia na ochranu domácich producentov syra.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/obchodna-dohoda-s-japonskom-ma-byt-konca-2017/

Rokovania medzi oboma stranami budú pokračovať na jeseň. Právoplatný návrh konečnej dohody očakáva v najbližších mesiacoch.

Keď vyjednávači dokončia svoju prácu, konečnú dohodu bude musieť schváliť Európsky parlament aj jednotlivé štáty EÚ, až potom nadobudne platnosť.

Tento proces však nie je zaručený. Vlani napríklad belgický región Valónsko využil svoje právomoci a takmer potopil podobnú dohodu medzi EÚ a Kanadou.