array(0) { } NULL Švajčiar, ktorý so solárnym lietadlom obletel Zem, ponúka Európe novú víziu – euractiv.sk

Švajčiar, ktorý so solárnym lietadlom obletel Zem, ponúka Európe novú víziu

Solar Impulse

Solar Impulse nad Arabským polostrovom. FOTO-TASR/AP

„V Spojených štátoch možno musíme prestať hovoriť o klimatických zmenách. Zraňuje to veľa ľudí,“ navrhol Bertrand Piccard, vynálezca a pilot Solar Impulse.

„Ale aj pre popieračov klimatických zmien je vyššia energetická efektívnosť zisková,“ dodal Piccard, podľa ktorého treba s klimatoskeptikmi hovoriť ich jazykom: jazykom čísel.

Piccard tak odpovedal na otázku portálu EurActiv.sk o tom, čo očakáva od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého sú klimatické zmeny výmysel.

Švajčiar vystúpil na tlačovej konferencii na okraj Berlin Energy Transition Dialogue v pondelok 20. marca.

Ako urobiť Ameriku veľkou

„Ak chcete urobiť krajinou veľkou, musíte zistiť, čo vytvára zisk a pracovné miesta,“ povedal tiež Piccard s odkazom na Trumpov slogan „Urobiť Ameriku opäť veľkou“ (Make America great again).

Pred 20 rokmi nebola podľa Piccarda odpoveď jednoznačná. Dnes je jasná.

Solar Impulse

Solar Impulse

„Viac pracovných miest a vyššie zisky vytvoríte, ak využijete obnoviteľné zdroje a čisté technológie pre šetrenie energií,“ vysvetlil vynálezca.

Hoci obnoviteľné energie nie sú ziskové v každom kúte sveta, energetická efektívnosť je zisková všade, zdôraznil Piccard.

Svet ako deravá vaňa

Konferenciu, ktorej zástanca zelených riešení vystúpil, organizovalo nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Nemecko tento rok predsedá skupine 20 najväčších ekonomík, G20.

Na minulotýždňovom stretnutí ministrov financií sa však Berlínu nepodarilo presadiť environmentálne témy. Zmienka o klimatických zmenách vypadla zo záverov ministerskej schôdzky.

Keď sa ho na to EurActiv.sk pýtal, Piccard prirovnal svet k deravej vani, z ktorej uniká voda.

Bertrand Piccard

Bertrand Piccard

„Otvárame kohútik naplno, aby sme mali vo vani viac vody namiesto toho, aby sme dieru zapchali,“ kritizoval Piccard.

Byť logickým viac ako ekologickým

Štáty sa podľa vynálezcu sťažujú, že obnoviteľné energie im neprinesú veľa peňazí.

„Ale keď ušetríte veľa energie, potom je to ziskové. Je dôležitejšie byť logickým ako ekologickým,“ dokončil svoju alegóriu Piccard, ktorý je vzdelaním psychiater.

Na tlačovke vysvetlil, že keď svoje lietadlo predstavil expertom, za šesť minút spochybnili, že dokáže obletieť okolo Zeme len na energiu zo slnka. Potom mu trvalo šesť rokov, kým našiel spôsob, ako to dokázať.

Kľúčom k úspechu bola zníženie spotreby energie.

Nekonečný let Solar Impulse

Druhý prototyp – Solar Impulse 2 – obletel Zem v rokoch 2015 a 2016 ako prvé lietadlo poháňaným výlučne na solárnu energiu.

Preletelo 42-tisíc kilometrov.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/tasr-veda-a-vyskum/sefcovic-hovoril-s-pilotom-solar-impulse-pocas-historickeho-preletu-cez-atlantik/

Raz musel Solar Impulse 2 absolvovať deväťmesačný prestoj; poškodili sa mu batérie. Tie slúžili na pohon lietadla v noci.

Piccard na tlačovke povedal, že keď muselo lietadlo nakrátko pristáť, bolo to len preto, aby sa vymenili piloti. Vnútri je totiž len jedno sedadlo. „Bolo to prvýkrát, čo mohlo nejaké lietadlo letieť teoreticky bezprestania,“

Dedo mal prvý telefón, smiali sa mu

„Keď čelíte problému, je dôležité zmeniť paradigmu,“ odkázal Piccard energetickému sektoru.

Uviedol príklad svojho deda, ktorý bol prvým majiteľom telefónu vo Švajčiarsku. Ďalší umiestnil vo svojej práci a oba aparáty spojil. Ľudia sa mu smiali, že telefón je nepoužiteľný, pretože by museli byť pospájané všetky telefóny, aby bolo možné dovolať sa komukoľvek.

Potom však vynašli telefonickú centrálu. To bola zmena paradigmy, vysvetlil Piccard.

S obnoviteľnými zdrojmi je to podľa neho rovnaké. Niektorí sa sťažujú, že nebudú stačiť na pokrytie energetickej spotreby. „Ak nemáme dosť energie, treba posilniť energetickú efektívnosť,“ dodal pilot.

Európa potrebuje lídrov, nie manažérov

Častou chybou dnes je projektovať do budúcnosti paradigmy z minulosti. To podľa neho platí aj o Európskej únii, ktorej chýba nová vízia.

Mier, ktorý ju držal pokope od druhej svetovej vojny, je už považovaný za samozrejmý, vysvetľuje Piccard.

„Potrebujeme viac líderstvo ako manažment,“ myslí si vynálezca. Prirodzeným reflexom dnešných politikov je manažovať, teda hovoriť ľuďom, čo majú robiť.

„Manažment je pre miestne vlády, vlády musia viesť,“ tvrdí Piccard.

Chystá tisíc riešení pre COP24

Novou víziou pre Európu môže byť podľa Švajčiara energetická transformácia. „Nový typ rastu, ktorý spustí energetická efektívnosť,“ vyzdvihol Piccard.

„Ak to vysvetlíte ľuďom, predložíte víziu na 20 rokov, prijmú to,“ myslí si Piccard. Výsledky v podobe vyšších investícií a nižších emisií sa podľa neho dostavia rýchlo. „Máme riešenia, ktoré sú ziskové. Potrebujeme ich predať,“ dodal.

Bertrand Piccard chce projekt Solar Impulse použiť ako reklamu na inovácie. S ďalšími firmami, expertmi a inštitúciami plánuje zostaviť zoznam tisícky energetických riešení.

Ten Piccard predstaví na COP24 v roku 2018.