Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
S kým o liekovú agentúru súperí Bratislava? – euractiv.sk

S kým o liekovú agentúru súperí Bratislava?

Najväčšie šance hostiť agentúru s ročným rozpočtom približne 300 miliónov eur má zatiaľ údajne päť krajín. FOTO: Pixabay


Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Diskusia o tom, kde bude presťahovaná Európska lieková agentúra (EMA) naberá na obrátkach. Krajiny sa začínajú pretekať v ponukách.

Napriek tomu, že Slovensko spolu s Chorvátskom, Cyprom, Bulharskom a Rumunskom patria medzi posledné krajiny Únie, ktoré žiadnu z agentúr Spoločenstva nehostia, experti šance mladých členských štátov nevidia ružovo.

Čítajte aj: O európske agentúry súťaží Slovensko s 21 krajinami

EMA už dnes, takmer tri týždne pred deadline-om na podávanie prihlášok, láka pozornosť 22 krajín. Agentúra je totiž okrem iného aj hostiteľom 4 000 národných regulátorov a vedcov, ktorí každoročne navštevujú takmer 36 000 stretnutí na preskúmanie a schvaľovanie liekov pre 500 miliónov obyvateľov EÚ.

Bratislavu reprezentuje projekt SARIO

Slovensko a Bratislava chcú zabojovať o agentúru s ponukou dvoch objektov: Twin City Tower od developerov HB Reavis na Továrenskej ulici a Westend Plazza, projekt spoločnosti J&T Real Estate pri Lamčskej ceste. Oba projekty sú zatiaľ vo výstavbe.

Výhodou Bratislavy je podľa agentúry SARIO, ktorá momentálne vedie kampaň, najmä v prístupnosti, možnosti zamestnania pre rodinných príslušníkov zamestnancov agentúry, v efektívnosti nákladov, profesionalite a celkovom rozvoji mesta.

Prezentácia Bratislavy. FOTO: MZV

SARIO nadviazalo na vizuál a rétoriku, ktorú používalo aj Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Vo svojej prezentácií prezentuje úspechy rôznych zariadení a firiem, vrátane spoločnosti ESET a jeho pripravovaného kampusu pre výskum a vývoj, vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, výskumu Slovenskej akadémie vied, či možnosti golfových kurzov v okolí hlavného mesta.

Minister zdravotníctva Druker vo svojom úvodnom slove v prezentácií kandidatúry píše, že Bratislava je už dnes sídlom mnohých kancelárí, ktoré sú dodávateľmi svetových podnikov, ako aj „širokého spektra mimovládnych organizácií“, ako Amnesty International, Institutute of Human Rights, či Greenpeace.

„Keď nám bude táto príležitosť udelená, sme presvedčení o našom úspechu,“ píše Drucker.

Mestá s najväčšími šancami sa rozbehli

Najväčšie šance hostiť agentúru s ročným rozpočtom približne 300 miliónov eur a vyše 900 zamestnancami má podľa rôznych zdrojov päť krajín, Španielsko, Dánsko, Taliansko, Švédsko a Francúzsko.

Barcelona – obľúbená destinácia nielen na dovolenku

Barcelona rozbehla kampaň pomerne skoro na sociálnych sieťach. S hashtagom #BCN4EMA priťahuje pozornosť aj na ikonické priestory Torre Glories, ktoré získali aj cenu Európskej komisie za energetickú efektívnosť.

Výhodu Španieli vidia aj v tom, že v krajine sídli 26 farmaceutických spoločností, ktoré sú svetovými lídrami v obore.

Španielska ministerka zdravotníctva Dolors Montserrat už stihla o kandidatúre Barcelony rokovať nielen v Londýne a s predsedníctvom Malty, ale aj s predstaviteľmi v Bruseli. Ide navyše o spoločnú iniciatívu španielskej a katalánskej vlády.

Kodaň – prosperita a inovácie

Prezentácia Kodane. FOTO: EMA2CPH.eu

Silná dánska tradícia v starostlivosti o pacientov a významné výskumné prostredie s prosperujúcim a inovatívnym farmaceutickým priemyslom tvorí pre Dánsko výborné predpoklady na hosťovanie Európskej liekovej agentúry.

„S cieľom zabezpečiť pacientom v Európe prístup k novým liekom by sa EMA mala nachádzať tam, kde môže spolupracovať s verejným aj súkromným sektorom rozvoja liečiv,“ uviedla v tlačovej správe ministerka zdravotníctva Ellen Trane Nørby.

Vláda ako súčasť kandidatúry vymenovala bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Novo Nordisk, Larsa Rebiena Sørensena, za jej osobitného vyslanca.

Dáni už dnes hostia 11 agentúr OSN s viac ako 1 400 zamestnancami z takmer stovky krajín, ako aj Európsku agentúru pre životné prostredie.

Miláno – s podporou na správnych miestach

Mrakodrap Pirelli má byť prestavaný do apríla 2019. FOTO: Turismo.Milano.it

Talianské Miláno v máji navštívilo aj niekoľko predstaviteľov agentúry, aby kandidatúru tohto mesta prehodnotili osobne.

Podobne ako Slováci aj Taliani ponúkajú za sídlo priestory, ktoré sú stále vo výstavbe. Malo by ísť o prestavaný mrakodrap Pirelli, ktorý by sa v roku 2019 mal stať dominantou mesta.

Talianský rodák a predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani nedávno označil milánsku snahu o získanie EMA za „kandidatúru na vysokej úrovni“.

Štokholm ponúka mestskú časť Hagastaden

Švédi za nové sídlo liekovej agentúry navrhujú centrálnu časť hlavného mesta. Hagastaden, nová a kozmopolitná štvrť v Štokholme, je sídlom niekoľkých výskumných ústavov, vrátane prestížnych Karolinska Institutet a laboratórií SciLifeLab.

Na podporu kandidatúry pripravili okrem internetovej kampane aj aplikáciu pre mobilné telefóny #EMAtoSweden, ktorá informuje o všetkom, čo by mohlo agentúru prilákať do Štokholmu.

Lille – nie je to Paríž

Prezentácia Lille. FOTO: Eurasante.com

Podľa KPMG, ktoré pripravilo štúdiu 16 kandidátskych miest na sídlo EMA, má najvýznamnejšie šance hlavné mesto Francúzska. Paríž spĺňa nielen geografické a ekonomické kritéria, ale je to aj „veľmi príjemné miesto pre život, s vysoko kvalitným vzdelaním pre deti a bohatými a atraktívnymi pracovnými príležitosťami pre partnerov,“ píše správa KPMG.

Napriek tomuto pozitívnemu hodnoteniu sa francúzski predstavitelia rozhodli postaviť do súťaže severofrancúzske priemyselné mesto Lille.

Lille ponúka priestory o výmere 30 000 m2, ktoré sú súčasťou projektu, ktorý je v súčasnosti vo výstavbe a nachádza sa len 5 minút od stanice vlakov TGV. Svoju prevahu vidí v cenovej a geografickej dostupnosti.

Čítajte aj: Slovensko je v boji o európske agentúry zdržanlivé

Všetky ponuky krajín majú byť doručené do konca júla. Komisia ich najprv podľa stanovených kritérií vyhodnotí a v októbri by Rada EÚ mala nové sídlo odhlasovať.

Rozhodnutie o tom, kam sa nakoniec Európska lieková agentúra presťahuje, má padnúť počas hlasovania na novembrovom summite hláv dvatsaťosmičky.