Britská expertka: Rusi by mohli uznať Kosovo ako protihodnotu za Krym

Kosovo, Rusko, Krym

Kosovo síce nie je členom OSN, no patrí do mnohých športových federácií, (zdroj: TASR/Jussi Nukari/Lehtikuva/AP)

Nový americký prezident Donald Trump má záujem na zlepšení vzťahov s Ruskom. Jeho osobné stretnutie s Vladimirom Putinom by mohlo vyústiť do dohody, ktorá sa naraz pokúsi uzavrieť viacero diplomatických sporov.

Kremeľ by za reštart vzťahov so Spojenými štátmi mohol ponúknuť uznanie kosovskej samostatnosti, myslí si to popredná britská expertka na Rusko Mary Dejevsky. Na minulotýždňový článok autorky, ktorá píše pre denníky Guardian a Indepedent, upozorňuje portál Balkan Insight.

Dejevsky verí, že Rusi majú záujem o dohodu s Trumpom, ktorého vníma predovšetkým ako obchodníka.

Nepravdepodobný scenár

Bolo by to šokujúce rozhodnutie, ak by Rusko uznalo Kosovo najmä s ohľadom na jeho dlhoročné vzťahy so Srbskom. Vďaka ruskému členstvu v Bezpečnostnej rade OSN sa bývalá srbská provincia nestala ani plnohodnotným členom OSN.

Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Tomáša Madleňáka je scenár s uznaním veľmi nepravdepodobný.

„Srbsko je jedným z najhorúcejších kandidátov na najbližšie rozšírenie Európskej únie, čomu sa Rusko dlhodobo snaží zabrániť podporovaním nacionalistických protieurópsky zameraných skupín. Tie dokáže najlepšie mobilizovať rozdúchavaním kosovskej otázky,“ vysvetľuje Madleňák.

Uznať Kosovo by pre Rusko znamenalo definitívne sa vzdať svojho vplyvu na Srbsko. Madleňák dodáva: „Nevidím dôvod, prečo by tak robili v situácii, keď ich okupáciu Krymu nič reálne neohrozuje.“

Na výmenu za „tiché“ schválenie anexie Krymu zo strany USA by podľa neho nová administratíva vo Washingtone mohla žiadať istý posun v Doneckej a Luhanskej oblasti, prípadne spoločný postup v Sýrii.

Srbsko sa dobrých vzťahov s Ruskom nevzdá

Iba Rusko a Čína ochraňujú v OSN naše záujmy, tvrdí srbský minister zahraničných vecí a bývalý premiér v jednej osobe Ivica Dačić.

V jednom z prvých novoročných rozhovorov vysvetľoval šéf srbskej diplomacie Ivica Dačić pragmatickú zahraničnú politiku svojej krajiny. Cieľom Belehradu vraj nie vyvažovanie Západu a Ruska, ale obhájiť národné záujmy.

V interview s domácou spravodajskou agentúrou Beta povedal, že meniť doterajší kurz voči Moskve a Pekingu by bolo „samovražedné“. Snaha o členstvo v Európskej únii je podľa Dačića nespochybniteľná, no spomínané delegácie odmietli rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Srebrenici a vetujú tiež každý pokus o kosovské členstvo v OSN.

„Je normálne, aby sme teraz zahlasovali za niečo odsudzujúce Rusko a Čínu?,“ pýta sa bývalý srbský premiér.

„Vnímanie Srbska ako krajiny, ktorá balansuje medzi Východom a Západom, vedome udržiavajú politici, ktorí by Srbsko radi vydávali za spojovací článok, čosi ako odkaz na pozíciu Juhoslávie v Hnutí nezúčastnených krajín,“ povedala nám šéfredaktorka srbského EurActivu Smiljana Vukojićić.

V súčasnej vláde je vraj to predseda Aleksandar Vučić, ktorý zastáva viac proeurópske postoje. Minister Ivica Dačić viac obhajuje tradičné zväzky.

V novembri vysvetľoval, že ak by si malo Srbsko vybrať medzi EÚ a Ruskom, vybralo by si Rusko. Sám však uznal, že by to nebola dobrá voľba.