Rozpočtové tabu: Prispeje Nemecko viac?

SPD

Martin Schulz a Sigmar Gabriel, zdroj: TASR

„Každé euro, ktoré posielame do rozpočtu EÚ, sa nám vráti – priamo alebo nepriamo – viac než raz. Tak čo keby sme pri ďalšej diskusii o európskych financiách spravili niečo neslýchané? Namiesto požiadavky o zníženie našich príspevkov by sme mohli ukázať ochotu platiť ešte viac,” napísal včera pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Nemecko – najväčší čistý prispievateľ do rozpočtu EÚ – je podľa Gabriela aj „najväčším čistým víťazom,” keďže z penazí Únie najviac profituje.

Väčší príspevok do európskej pokladnice považuje za „investíciu do budúcnosti”.

Proti prúdu

Nemecko, ako aj ostatní čistí prispievatelia do európskeho rozpočtu, tradične lobujú skôr za zníženie ich príspevkov podľa princípu „juste retour”.

Debaty o budúcom viacročnom finančnom rámci Únie po roku 2020 navyše komplikuje plánovaný odchod Británie (v roku 2019). Len v súčasnom rozpočte nechá brexit dieru takmer 12 miliárd eur.

Nemecké ministerstvo financií doteraz opakovane prízvukovalo, že túto dieru plátať nemieni.

Investovať, investovať, investovať

Gabriel, ktorého nedávno na predsedníckej stoličke Sociálnodemokratickej strany (SPD) vystriedal bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, kritizoval aj konzervatívnu politiku úsporných opatrení a striktných rozpočtových pravidiel, ktorú nemecká vláda podporuje aj na európskej úrovni.

Pripomenul, že kľúčové reformy, ktoré z Nemecka spravili hospodársku veľmoc, bolo možné dokončiť až po uvoľnení rozpočtových pravidiel.

Dôležité je preto podľa neho skôr podporiť investície, než trvať na škrtoch a úsporných opatreniach.

Typický Wolfgang 

Nemecko v poslednej dobe čelí kritike za to, že aj napriek dobrým hospodárskym výsledkom a obrovskému obchodnému prebytku má stále pomerne nízke výdavky.

Zvýšiť investície od Berlína žiada aj Európska komisia.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/komisia-nemecky-obchodny-prebytok-ohrozuje-eurozonu/

Návrh budúcoročného rozpočtu, ktorý minulý týždeň predstavil minister financií Wolfgang Schäuble síce ráta s navýšením výdavkov, avšak len v rámci vyrovnaného rozpočtu – teda bez navýšenia dlhu.