Rétorika ohrozuje stabilitu Západného Balkánu

Stretnutie v slovinskom Brde (sprava) slovinský prezident Borut Pahor, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová a člen predsedníctva Bosny a Hercegoviny Dragan Čovič. FOTO: TASR/AP

Prezidenti Slovinska, Chorvátska a Nemecka vyzvali cez víkend Európsku úniu ako celok a súčasne všetky jej členské krajiny, aby sa znova začali viac venovať západnému Balkánu.

Situácia sa podľa ich slov v regióne zhoršuje a tvrdá rétorika ohrozuje stabilitu regiónu, čo by mohlo mať dopad na celú EÚ, informovala slovinská tlačová agentúra STA.

Právny štát ako princíp

Slovinský prezident Borut Pahor, chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová a nemecký prezident Frank Walter Steinmeier zverejnili svoju výzvu po víkendovom stretnutí s prezidentmi Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska na summite v slovinskom Brde pri Kranju.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/cierna-hora-vstupuje-nato-napriek-odporu-ruska/

Pahor upozornil, že EÚ rieši brexit, vzťahy s Ruskom a Tureckom a situáciu na Blízkom východe, v dôsledku čoho sa jej rozšírenie o ďalšie krajiny dostalo na vedľajšiu koľaj. Mier a stabilita západného Balkánu musia zostať čelnou prioritou EÚ, zdôraznil.

„Aby sa dosiahla stabilita, právny štát sa musí stať prevládajúcim princípom vo všetkých aspektoch a v celom susedstve. Rovnako treba posilniť otvorený dialóg a vyhnúť sa nacionalistickým a buričským prejavom,” konštatuje sa v deklarácii so summitu v Brde pri Kranju.

Nutnosť zdvorilých slov

Pahor prítomným prezidentom tiež pripomenul, že ich krajiny musia ešte veľa urobiť a mali by začať so zdvorilou rétorikou, ktorá podporuje vzájomné zmierenie, priateľstvo a atmosféru koexistencie.

Chorvátska prezidentka upozornila, že je dôležité riešiť problémy predtým, ako sa vystupňujú. Západný Balkán by mal byť permanentne na programe EÚ a v procese rozšírenia musia nasledovať veľmi konkrétne kroky, citovala ju STA.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/bezvladie-v-macedonsku-vyustilo-demonstracii/

Nemecký prezident podporil Pahorov názor a poznamenal, že nik z tých, ktorí sa pamätajú na situáciu z konca 90. rokov nechcú, aby sa tieto časy zopakovali.

„Dnešná diskusia ukázala, že minulosť ešte nie je plne prekonaná… Nezabudli sme na konflikt. Nezabudli sme na násilie v tomto regióne. EÚ by sa mala venovať západnému Balkánu napriek jeho mnohým problémom, vrátane napätia vyplývajúceho z vojen v 90. rokoch,“ citovala Steinmeiera agentúra AP.