Puigdemont: Bez „garancií“ od vlády sa do Španielska nevrátim

Carles Puigdemont. FOTO: Twitter.com

Zosadený katalánsky premiér nebude Belgicko žiadať o politický azyl. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli.

Ak sa vráti, môže kandidovať

Puigdemont podľa vlastných slov neutiekol pred spravodlivosťou. Do „hlavného mesta Európy“ prišiel, aby mohol slobodne vyjadriť svoj názor.

„Žiadam Európu, aby jednala. V prípade Katalánska boli napadnuté hodnoty, na ktorých stojí Európska únia,“ vyhlásil pred zhruba 150 novinármi Pugidemont.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-chce-v-diskusii-s-madridom-medzinarodneho-sprostredkovatela/

Termín jeho presného návratu do Katalánska závisí od „garancií“, ktoré mu poskytne španielska vláda. Zároveň uistil, že bude akceptovať výsledky nových katalánskych volieb, ktoré španielska vláda zvolala na 21. decembra.

Tým, že centrálna vláda využila ústavný článok 155, prebrala plnú kontrolu nad autonómnym regiónom. Počíta s nahradením zhruba 150 vrcholných predstaviteľov katalánskej administratívy.

„Chcem jasný sľub od štátu: Bude rešpektovať výsledok volieb aj v prípade, že separatisti získajú väčšinu?,” pýtal sa bývalý autonómny premiér.

Španielska generálna prokuratúra v pondelok obvinila Puigdemonta a členov jeho vlády zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných prostriedkov, za čo im hrozí až 30 rokov väzenia. Obvinenia podľa Puigdemonta nemajú legálny základ.

Španielske ministerstvo zahraničia tvrdí, že katalánsky expremiér môže v nových voľbách kandidovať aj napriek obvineniu.

O azyl nežiada

Pred prejavom Carlesa Puigdemonta sa špekulovalo, že hlavným dôvodom jeho cesty do Belgicka je žiadosťo o azyl. Na dnešnej tlačovej konferencii to však odmietol.

„Neprišiel som žiadať o azyl“, vyhlásil pred novinármi. „Prišli sme, by sme sa vyhli konfrontácii, ktorá by mohla nastať, keby sme ostali v Barcelone.“

Puigdemont spolu s ďalšími piatimi členmi bývalej regionálnej vlády ešte v pondelok odcestoval do Bruselu po tom, čo im jeden z členov belgickej vládnej strany Nová flámska aliancia (N-VA) a štátny tajomník pre migráciu Theo Francken odkázal, aby Belgicko požiadali o azyl.

Udalosť vyvolala okamžitý diplomtický spor medzi Bruselom a Madridom. Spôsobila tiež konflikt vo vnútri belgickej vládnej kolície. Ponuka flámskej strany, ktorá v minulosti chcela osamostenie ich regiónu od Belgicka, nahnevala ostatných členov vládnej koalície vrátane premiéra Charlesa Michela. Ten udelenie azylu ostro odmietol.

„K Puigdemontovi sa budeme správať tak ako k akémukoľvek inému európskemu občanovi,“ napísal na Twitter belgický predseda vlády.

Nádej, že členovia zosadenej katalánskej vlády dostanú azyl je veľmi malá. Podľa platnej belgickej leigslatívy by museli dokázať, že im v domovskej krajine hrozí vážne a bezprostredné nebezpečenstvo, prípadne že ich stíhnie je neoprávnené a porušuje medzinárodné princípy ochrany ľudských práv.