array(0) { } NULL Presídlenie EMA: Bratislava ponúka vhodnú budovu, s dopravou je to horšie – euractiv.sk

Presídlenie EMA: Bratislava ponúka vhodnú budovu, s dopravou je to horšie

Prezentácia slovenskej kandidatúry v Bruseli. FOTO: FB Stále zastúpenie SR pri EÚ

Slovenskú kandidatúru na premiestnenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy prišli včera do Bruselu oficiálne odprezentovať minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker a štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktor Stromček.

Obaja predstavitelia reagovali aj na správu, ktorú Európska komisia zverejnila v sobotu  (30. októbra). Komisia v nej zhodnotila ponuky jednotlivých členských štátov uchádzajúcich sa o presídlenie dvoch agentúr EÚ z Londýna po brexite – Európsku agentúru pre lieky a Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA).

Podľa technického prieskumu EMA sa Bratislava z hľadiska budov ocitla v skupine najpripravenejších kandidátov.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/europska-komisia-zhodnotila-ponuky-na-sidla-agentur/

Vhodná budova, nejasné obstaranie

Spomedzi 19 prihlášok, ktoré hodnotila exekutíva EÚ, sa z metropol nových členských štátov EÚ jedine Bratislava dostala do užšieho technického finále mapujúceho vhodnosť ponúkaných budov.

Slovensko v súťaži sľubuje nielen kvalitnú budovu s potrebným vybavením, ale aj platbu nájomného za prvé dva roky, presťahovanie z Londýna do Bratislavy, podporu zamestnancom a ich rodinným príslušníkom pri hľadaní bývania, škôl a rôznych sociálnych vymožeností.

Z hľadiska vhodnosti budovy Bratislava spolu s Amsterdamom, Barcelonou, Bruselom, Kodaňou a Milánom získala najlepšie ohodnotenie.

„Výhodou oproti iným krajinám je, že sme agentúre naznačili, že môžeme robiť špeciálne úpravy, či už po technických, alebo dispozičných stránkach, ktoré by agentúre viac vyhovovali,“ zhodnotil situáciu štátny tajomník Viktor Stromček.

Z hľadiska samotného presídlenia má agentúra nejasnosti ohľadom obstarávania a v slovenskej ponuke nebola zmienka o sťahovaní.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/s-kym-o-liekovu-agenturu-superi-bratislava/

Nevýhoda v doprave

Agentúra vo svojej hodnotiacej správe z 3. októbra upozornila aj na to, že bratislavské letisko neponúka dobré spojenie so svetom a najbližšie medzinárodné letiská vo Viedni a Budapešti sú náročné na dochádzanie.

Viktor Stromček pripomenul, že slovenská strana o tejto záležitosti diskutuje s agentúrou, pričom vysvetľujeme, že z letiska vo Schwechate sa skôr dostanú do centra Bratislavy ako do centra Viedne.

„Nehovoríme, že viedenské letisko je naše letisko, ale že pre každého, kto chce letieť a prísť do Bratislavy, je toto letisko takou istou opciou ako to bratislavské,“ dodal.

Ekonomické dopady

Podľa ministra Druckera bude celý projekt presídlenia agentúry stáť krajinu niekoľko desiatok miliónov eur. „Na druhej strane si ale dovolím povedať, že je to výhodné pre Slovensko. Peniaze, ktoré investujeme, aby sme získali agentúru, sa nám vrátia. Aj preto má toľko krajín záujem agentúru získať,“ opísal situáciu Stromček.

Dodal, že výhoda by bola nielen v podpore pre vedu a výskum na Slovensku. V prípade nášho úspechu sem budú chodiť tisíce návštevníkov na konferencie a táto významná agentúra s vyše 900 zamestnancami vytvára veľa synergických efektov v podobe sprievodných činností pozitívnych pre ekonomiku.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/o-liekovu-agenturu-ma-zaujem-19-krajin-o-bankovu-len-8/

Prieskum medzi zamestnancami EMA zo začiatku októbra, na ktorý upozornila tlačová agentúra Reuters, naznačil, že pracovníci tejto agentúry sa vyjadrili predovšetkým v prospech Amsterdamu, Barcelony alebo Viedne, v druhom slede to bolo Miláno a Kodaň. Bratislava nepatrila medzi ich favorizované destinácie.