Poľský prezident vidí EÚ ako „spoločenstvo slobodných štátov“

Prezident Andrzej Duda počas prejavu. FOTO: @delaPR_ Twitter

Poľský prezident Andrzej Duda predstavil svoju víziu budúcnosti Európskej únie počas prejavu k otvoreniu akademického roka na Európskej vysokej škole vo Varšave.

Proti dvojrýchlostnej Európe

V piatkovom prejave (29. septembra) prezident Duda vyhlásil, že projekt Európskej únie je v ohrození a zdôraznil, že pri hľadaní odpovedí na výzvy, ktorým EÚ čelí by politici mali byť opatrní, aby „nepoškodili krehkú európsku jednotu“.

Nie je to po prvýkrát, čo Duda varoval pred dvoj- alebo viacrýchlostnou Európou. Poľsko a ďalšie východné krajiny EÚ, ktoré ešte neprijali euro, napríklad Česká republika sa obávajú, že 19-členná eurozóna by sa mohla rýchlo a hĺbkovo integrovať a ostatné krajiny nechať ďaleko za sebou.

„Nepochybujem, že dohoda o hierarchickom dizajne dvojrýchlostnej Európy povedie k vnútornému aj vonkajšiemu oslabeniu spoločenstva. Posliní tiež tendencie dezintegrácie a podkope hlavné úspechy európskej integrácie: Schengenský priestor a štyri slobody voľného trhu,“ varoval poľský prezident.

Podľa neho sa európske spoločenstvo musí opäť stať zdrojom slobody a jednoty a nie obmedzení a rozdeľovania.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/novy-prezident-moze-skomplikovat-vztahy-polska-s-eu-024067/

„EÚ potrebuje viac demokracie a rešpektu k demokratickým voľbám európskych národov. Na to, aby to dosiahla sa musí vrátiť ku svojim koreňom – k modelu spoločenstva slobodných národov a štátov, ktoré sú si rovné,“ vyhlásil pred študentmi z viacerých európskych krajín.

„Sila Európy stojí na jej obyvateľoch. Je to zakódované v DNA jej občanov,“ dodal Duda.

EÚ by mala využiť Trojmorie

Prezident tiež zdôraznil, že štruktúry Európskej únie nezahŕňajú celú Európu a na skutočné zjednotenie kontinentu sa ešte čaká, keďže „celý východoeurópsky región stále nie je súčasťou európskeho spoločenstva“.

Poľsko je horlivým zástancom vstupu Ukrajiny do EÚ. Väčšina členských štátov o tom však nechce diskutovať, keďže počas Junckerovej administratívy téma rozširovania EÚ nie je aktuálna.

Duda tiež vyjadril obavu, že európska spoločnosť vo svojom vnímaní ešte neprekonala „tieň rozdelenia počas studenej vojny“. „Nemala by jednotná Európa lepšie využiť iniciatívu, energiu a optimizmus občanov zo strednej Európy?“ nadhodil prezident a poznamenal, že stále existuje veľa stereotypov a falošných predstáv o východných krajinách.

Iniciatívu Trojmoria spomenul ako príklad „ambiciózneho“ programu spolupráce medzi krajinami strednej a južnej Európy, ktorého cieľom je spoločne dobehnúť oneskorený rozvoj.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/lajcak-o-trojmori-netrpime-paranojou/

„Nechceme byť čistými príjemcami európskej jednoty, chceme ju sami tvoriť a posilňovať pre dobro celej Európskej únie,“ tvrdí Duda.

Iniciatíva Trojmorie je pro-atlantický projekt. Jeho súčasťou sú Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Rakúsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovinsko. Samit iniciatívy sa konal v júli vo Varšave.

Dôležité transatlantické väzby

Zachovanie silných väzieb s USA a rozvoj východnej dimenzie európskej politiky sú podľa Dudu hlavnými záujmami Poľska v oblasti bezpečnosti. Solidarita na oboch stranách Atlantiku je dôležitá, „najmä dnes, keď niektoré krajiny stále výraznejšie ukazujú imperiálny charakter svojej zahraničnej politiky.“ Zdôraznil, že na tom stojí bezpečnosť západného sveta a udržateľnosť medzinárodného práva.

Poľsko vníma ruské smerovanie ako ohrozenie východného krídla NATO. Preto urputne lobovalo za umiestnenie jednotiek aliancie na svoje územie, a to najmä po anexii Krymu v roku 2014. Krajina tiež významne investuje do obrany.

Poľský prezident zdôraznil, že východná dimenzia európskej politiky je pre bezpečnosť jeho krajiny veľmi dôležitá.

Vojna v Gruzínsku a na Ukrajine, anexia Krymu a nevyriešené konflikty v Podnestersku majú podľa neho slúžiť ako varovanie, že „mier môže byť prechodný“. „Tento problém pociťujeme viac, než ostatní. Súvisí totiž s našou vlastnou bezpečnosťou a bezpečnosťou Európy ako celku.“ dodal na záver.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/lider-polskych-liberalov-ryszard-petru-v4-je-mrtva/