Osobné údaje Európanov nemusia byť v Spojených štátoch ďalej ochraňované

FOTO: Pixabay

Komisia ešte v máji 2016 uzavrela dohodu o ochrane osobných údajov s administratívou bývalého prezidenta Baracka Obamu, kde sa takmer 3 tisíc spoločností zaviazalo, že pri prenose osobných údajov spotrebiteľov z Únie do Spojených štátov budú dodržiavajú určité striktné bezpečnostné opatrenia.

Toto usporiadanie je riešením pre udržanie dátových tokov do USA, keďže americké pravidlá na ochranu údajov nespĺňajú normy EÚ v oblasti ochrany súkromia.

Skupina expertov z orgánov na ochranu údajov z členských štátov EÚ sa má v auguste stretnúť a pripraviť sa na prvé preskúmanie dohody vo Washingtone. Výsledok kontroly má podnietiť aj rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktorý môže celú dohodu zrušiť, prípadne otvoriť na nové prerokovanie.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/rada-eu-odsuhlasila-reformu-ochrany-udajov-023815/

Neistota doma aj v Spojených štátoch

Európski experti sa majú následne vo Washingtone stretnúť so svojimi náprotivkami na dvojdňovej revízií, ktorej začiatok je naplánovaný na 18. septembra. Očakáva sa, že Trumpova administratíva si dohodu vezme pod drobnohľad.

Niektoré organizácie, zaoberajúce sa ochranou súkromia, podali už minulý rok na Európskom súdnom dvore v tejto súvislosti dve sťažnosti. V roku 2015 súd rozhodol, že predchodca súčasnej európsko-americkej dohody bol nezákonný. Vypočutia v dvoch súčasne prebiehajúcich prípadoch sa ale ešte nezačali.

Predstaviteľ Európskeho úradu na ochranu dát a jeden z najvyššie postavených predstaviteľov Únie v tejto oblasti Giovanni Buttarelli tvrdí, že dozorný orgán EÚ pre ochranu údajov „vždy“ dopredu vedel odhadnúť, aké bude rozhodnutie súdu v prípadoch ochrany súkromia.

„Podľa môjho názoru je to krátkodobý, dočasný nástroj. Je potrebné vytvoriť niečo robustnejšie,“ uviedol Buttarelli.

Odmietol však povedať, či podľa neho súd úplne zlikviduje takzvaný Štít ochrany súkromia medzi Úniou a Spojenými štátmi. Trval ale na tom, že bez ohľadu na to, o čom delegácia EÚ rozhodne budúci mesiac, dohoda by mala byť len dočasná. Pozastaviť by ju mohli najmä vtedy, ak úradníci EÚ rozhodnú, že USA nedodržuje pravidlá.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/vacsina-slovenskych-firiem-nevie-celit-novodobym-kybernetickym-utokom/

Prísne ešte prísnejším

V budúcom roku sa má v EÚ zaviesť nová, prísna smernica o ochrane údajov. Podľa Buttarelliho však bude vyžadovať ešte prísnejšie normy pre digitálny obchod s krajinami mimo bloku. To by mohlo znamenať, že EÚ bude musieť od nich požadovať, aby pred podpisom akejkoľvek dohody, umožňujúcej prenos osobných údajov, krajina jasne formulovala zákony o tejto ochrane, dodal.

Jednou z náročne dosiahnutých záruk v Štíte ochrany osobných údajov bol sľub, že americké spravodajské služby nebudú hromadne prezerať európske dáta, pokiaľ to nie je potrebné na konkrétne bezpečnostné účely. Táto ochrana však nie je zapísaná do amerického práva.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/ochrana-dat-visi-nad-transatlantickou-obchodnou-dohodou-021543/

Buttarelli označil za „prekvapivé“, že takmer sedem mesiacov po nástupe do funkcie, Trumpova administratíva nevybrala stáleho ombudsmana, ktorý by dohliadal na sťažnosti občanov o ochrane osobných údajov alebo vymenoval nových členov Výboru pre dohľad nad súkromím a občianskymi slobodami , ktorý monitoruje, či bezpečnostné opatrenia neobmedzujú súkromie.

Začiatkom tohto roka ostávala voči pomalým začiatkom Trumpovej administratívy trpezlivá komisárka EÚ pre spravodlivosť, Věra Jourová. Zatiaľ čo administratíva nemenovala ombudsmana, ktorý bude dohliadať na dohodu, ministerstvo zahraničných vecí má stále tisíce neobsadených pracovných miest, uviedla Jourová v apríli.

Britský europoslanec Claude Moraes, ktorý v júni s delegáciou Európskeho parlamentu navštívil Washington, povedal po návrate z cesty, že v dohode sa stále vyskytujú viaceré problémy, ktoré by sa mali riešiť „okamžite“.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/ochrana-spotrebitela-sa-napriec-europou-vyrazne-lisi/

„Chápem, že Spojené štáty majú v tejto novej administratíve mnoho ďalších problémov, takže ochrana súkromia a údajov nie je nevyhnutne prioritou. Ak sa však pozrieme na strategickú dimenziu a medzinárodný význam, Washington by si mal uvedomiť, že téma by teraz prioritou mala byť,“ povedal Buttarelli.

Spojené kráľovstvo by mohlo podľa neho čeliť podobným rokovaniam, ak opustí vnútorný trh EÚ po Brexite, čo sa očakáva v roku 2019.