array(0) { } NULL Nemecko: Opäť sa hovorí o veľkej koalícii – euractiv.sk

Nemecko: Opäť sa hovorí o veľkej koalícii

Angela Merkel

Angela Merkel. FOTO: Focke Strangmann/EPA/EFE

Pred týždňom odstúpili nemeckí liberáli (FDP) z koaličných rokovaní a vyzeralo to, že krajina smeruje k predčasným voľbám.

Minulý týždeň v piatok však sociálni demokrati (SPD) zmenili dovtedajší postoj, a súhlasili s rokovaniami s konzervatívcami Angely Merkel. Opäť sa otvorila možnosť pokračovania veľkej koalície, ktorá viedla Nemecko predchádzajúce štyri roky, prípadne menšinovej vlády s podporou SPD.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/kolaps-koalicnych-rokovani-v-nemecku/

V sobotu Angela Merkel povedala, že v septembrových voľbách dostali konzervatívci mandát na vládnutie. CDU/CSU síce voľby vyhrala, no potrebuje nájsť koaličných partnerov.

„Európa potrebuje silné Nemecko, je preto dôležité rýchlo zostaviť vládu“, povedala na regionálnom stretnutí členov strany v severnom Nemecku.

„Myslím, že by bolo úplne nesprávne žiadať od voličov, aby šli opäť k urnám“, dodala kancelárka, ktorá sa uchádza už o štvrtý mandát.

V pondelok však zároveň vyhlásila, že predčasné voľby uprednostňuje pred menšinovou vládou, v ktorej by CDU/CSU záviselo od podpory iných.

Stroskotanie koaličných rokovaní so zelenými a liberálmi bolo pre Merkelovú politickou porážkou. Členom strany však povedala, že sa chce dívať dopredu. A pokračovanie veľkej koalície s SPD je pre ňu dobrou alternatívou.

„Naša spolupráca bola dobrá“, vyhlásila kancelárka a dodala, že práve v období veľkej koalície malo Nemecko rekordnú zamestnanosť, vyrovnaný rozpočet, a zlepšilo sa postavenie rodín a dôchodcov.

Vo štvrtok sa kancelárka stretne s lídrom SPD Martinom Schulzom u prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera. Práve prezident tlačil v posledných dňoch predsedu sociálnych demokratov, ktorý veľkú koalíciu odmietal, k zmene postoja.

Programové rozdiely

Začatie rokovaní však ešte neznamená ich úspešné zavŕšenie. CDU/CSU a SPD budú musieť prekonať programové rozdiely v niekoľkých oblastiach.

Merkelová chce udržať plusový rozpočet, znížiť dane a investovať do rozvoja digitálnej infraštruktúry.

Ústupkom voči bavorskej konzervatívnej CSU je vyhlásenie, že Nemecko obmedzí počet prisťahovalcov na 200 000 ročne.

Prísnejšia migračná politika však môže byť pre sociálnych demokratov tvrdým sústom.

„Horná hranica, ak aj tak nebude nazvaná, porušuje ústavu a Ženevskú konvenciu. S SPD nebude existovať žiaden limit vo vzťahu k rodinným príslušníkom, ktorí sa chcú pripojiť k žiadateľom o azyl“, povedal pre mediálnu skupinu Funke zástupca predsedu SPD Ralf Stegner.

Schulz, ktorý až do piatku pokračovanie veľkej koalície odmietal, nevidí výsledok rokovaní ako automatický. Členom strany sľúbil, že sa k prípadnej dohode budú môcť vyjadriť.

„Nových volieb sa nebojíme“, odkázal Schulz pred týždňom cez Twitter.

 

SPD je v tejto otázke rozdelená. Strana zaznamenala v septembri najhorší volebný výsledok od roku 1933, mnohí z toho vinia kompromisy uzavreté vo veľkej koalícii. Obávajú sa, že jej pokračovanie by bolo pre stranu politickou samovraždou.

Aj zástancovia spolupráce trvajú na tom, že strana má získať od kancelárky jasné záväzky, napríklad vyššie investície do vzdelania či bývania.

Komplikované postavenie CDU/CSU, a najmä Angely Merkel, vnímajú ako výhodu. „Mani Merkelová nie je v pozícii, v ktorej môže diktovať podmienky“, vyhlásila pre Trierscher Volksfreund sociálno-demokratická predsedníčka krajinskej vlády v Porýní-Falcku Malu Dreyer.