Nemeckí konzervatívci odmietli „Spojené štáty európske“

Merkelová

Líder CSU Horst Seehofer a kancelárka Angela Merkel. Zdroj: Christian Bruna/EPA/EFE]

Vo štvrtok minulý týždeň vyhlásil Martin Schulz na straníckom kontexte SPD, že strana získa opätovne podporu voličov, len ak ponúkne jasnú víziu budúcnosti EÚ. Vyzval na vytvorenie Spojených štátov európskych do roku 2025.

Sociálni demokrati vstupujú do rokovaní o obnovení veľkej koalície s konzervatívnou CDU/CSU. Rozhovory začnú v stredu, a hľadanie kompromisu v otázke budúcnosti EÚ môže byť tvrdým orieškom.

Volker Kauder, vysoko postavený člen CDU, označil Schulzov návrh za „nebezpečenstvo pre EÚ a podporu Európy občanmi“. Peter Altmaier, šéf kancelárie Angely Merkel, nazval túto myšlienku nerealistickou, zvlášť v tak krátkom čase.

Podobný názor potvrdili viaceré prieskumy verejnej mienky. Prieskum Emnid pre denník Bild ukázal, že Schulzovu myšlienku podporuje menej ako tretina Nemcov (30%), proti je takmer polovica (48%).

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/schulz-ziada-spojene-staty-europske/

Volker Kauder pre Tagesspiegel povedal, že je potrebné posilniť Európu, no zároveň je potrebné pochopiť, že v súčasnosti ľudia žiadajú „spoľahlivosť, o ktorej si myslia, že ju nájdu v národných štátoch“.

„Návrh (M. Schulza) by tiež ohrozil prácu zjednocovania, ktorá je unikátna v celosvetovom historickom meradle, pretože väčšina členských krajín by sa určite na vytvorení spojených štátov nezúčastnila“, dodal Kauder.

Konzervatívci sú skeptickí

Altmaier pre denník Rheinische Post povedal, že Schulzov návrh ho prekvapil. Lepšie by, podľa neho, bolo riešiť špecifické problémy Európy, ako je nezamestnanosť, ochrana vonkajších hraníc, či koordinácia hospodárskych politík.

„Diskusia o tom, či má byť Európa federálnym štátom, konfederáciou, či spojenými štátmi, je pre akademikov a novinárov – nie pre nemeckú zahraničnú politiku“, povedal Altmeier.

„Spojené štáty európske by znamenali prenos suverenity štátov do Bruselu, a za to by sa nenašla väčšina v mnohých krajinách EÚ.“

Skeptická je aj Angela Merkel. Vo štvrtok vyhlásila, že do roku 2025 by sa radšej sústredila na posilnenie spolupráce v obrane, podpore zamestnanosti a inováciách.

Schulzov plán odmietla aj bavorská CSU. Markus Soeder pre Welt am Sontag povedal, že jeho strana nechce, aby sa Nemecko stalo „administratívnou jednotkou“ v „európskom superštáte“.

SPD sa však za Schulzov plán postavila. Minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel pre rádio Deutschlandfunk povedal, že by to posilnilo hlas EÚ na globálnej úrovni v čase, keď rastie vplyv Ázie, Latinskej Ameriky a Afriky.

Ďalšia veľká koalícia?

V stredu začínajú oficiálne predbežné rokovania o vládnej koalícii CDU/CSU a SPD. Sociálni demokrati zdôrazňujú, že výsledok je stále otvorený. Schulz však v sobotu vyhlásil, že ak SPD dostane možnosť zabrániť chudobe starších ľudí, zlepšiť zdravotnícku starostlivosť a dostupnosť bývania, túto možnosť využije.

Ak sa veľkú koalíciu nepodarí vytvoriť, Nemecko bude viesť menšinová vláda CDU/CSU, alebo ho čakajú nové voľby. SPD nevylúčila ani jednu z možností. Jej novozvolený generálny tajomník Lars Klingbeil pre noviny Bild povedal, že stranu začne hneď pripravovať na možnú predvolebnú kampaň.

SPD sa pôvodne vstupu do veľkej koalície bránila. Zlý volebný výsledok v septembri interpretovala aj ako signál, že sa strana musí pokúsiť o obnovu v opozícii. Podľa prieskumu Emnid si 61 percent Nemcov myslí, že účasť vo veľkej koalícii SPD ešte viac oslabí.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/co-znamenaju-nemecke-volby-pre-eurozonu/

Kauder z CDU vyhlásil, že konzervatívci vstupujú do rokovaní pripravení hľadať kompromis. Majú však niektoré „absolútne kľúčové požiadavky“, ako obmedzenie migrácie, či suspendovanie práva na spájanie rodín pre niektorých žiadateľov o azyl.