Nemecké koaličné rokovania dali tvrdú ranu Macronovej reforme eura

Prededa Zelených Özdemir, predseda FDP Lindner a predsedníčka CDU/CSU Merkelová. FOTO: Twitter.com

V Nemecku pokračujú rokovania o budúcej vládnej koalícii.

Zástupcovia kresťanských demokratov (CDU/CSU), Strany slobodných demokratov (FDP) a Zelených  (Die Grünen) sa snažia prekonať názorové rozdiely v daňovej, imigračnej a zahraničnej politike.

Rana pre rozpočet eurozóny

Strana zelených počas rokovaní o novej vláde s konzervatívcami Angely Merkelovej a liberálmi podporila udržanie kurzu politiky prísnej fiškálnej disciplíny. Po utorkových rokovaniach sa strany dohodli na spoločnom dokumente, v ktorom sa zaviazali udržať vyrovnaný štátny rozpočet.

Jeden z vysokopostavených politikov strany Zelených pre Reuters uviedol, že strany spoločne odmietli  návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na vybudovanie osobitného rozpočtu pre eurozónu.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/nemecki-liberali-minister-financii-musi-byt-nezavisly-od-angely-merkelovej/

„Ani jedna zo zúčastnených strán nepodporuje rozpočet pre eurozónu,“ potvrdil europoslanec za stranu Zelených Reinhard Bütikofer.

Zelení sú pritom považovaní za programovo najbližšieho spojenca Macrona v novovznikajúcej nemeckej vláde.

Všetky tri strany sa v novom pláne zaviazali dodržiavať pravidlá takzvanej dlhovej brzdy, ktorá je od roku 2009 zakotvená v nemeckej ústave. Federálna vláda musí na základe tohto mechanizmu udržiavať štrukturálny rozpočtový deficit pod 0,35 percenta HDP.

Plán tiež obsahuje záväzok poskytnúť daňové úlavy pre stredné a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a finančné stimuly pre zvýšenie energetickej účinnosti nemeckých domácností.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/macron-chce-podmienit-pristup-k-eurofondom-harmonizaciou-dani/

Podľa predsedu strany Zelených Cema Özdemira nie je táto verzia plánu rozpočtových pravidiel konečná. Výsledná podoba návrhu daňových úľav a zvýšenia investícii bude známa až budúci mesiac, kedy budú dostupné výsledky plnenia daňových príjmov do štátneho rozpočtu.

Údajný budúci minister zahraničných vecí novej vlády tiež vyzdvihol dohodu strán o novom preskúmaní navýšenia výdajov na obranu, ktoré bolo prijaté bývalou „veľkou koalíciou“ konzervatívcov a Sociálnodemokratickej strany.

Rýchla kapitulácia

Özdemir tiež uviedol, že odpoveď novej vládnej koalície na návrhy francúzskeho prezidenta a predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera musia mať „proeurópsky nádych“. „Musíme prekonať ešte veľa rozdielov. Verím však v záväzok jednoznačného proeurópskeho smerovania,“ uviedol Özdemir vo videu na webovej stránke Zelených.

Macron aj Juncker volajú po užšej spolupráci vo fiškálnej, obrannej a migračnej politike.

Zelení podľa europoslanca Bütikofera tiež podporili myšlienku naštartovania investícií v rámci existujúceho rozpočtu EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/draghi-potrebujeme-strukturalne-reformy-spravodlive-pre-vsetkych/

Niektorí členovia strany si však myslia, že odmietnutie Macronovho návrhu bolo zo strany vedenia predčasné. Považujú to za rýchlu kapituláciu pred Merkelovej konzervatívcami a liberálmi Christiana Lindnera.

Dokonca i jedného z členov FDP, ktorý si prial ostať v anonymite, prekvapilo, ako ľahko sa Zelení počas utorkových rokovaní vzdali. Obáva sa však, že pod nátlakom členskej základne strana environmentalistov prehodnotí v nasledujúcich dňoch svoj názor.

Podľa bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol sedem rokov so Zelenými v jednej vláde, je to dôkaz zúfalej snahy Zelených o návrat do vládnych pozícií.

Vybudovanie rozpočtu eurozóny tvoreného niekoľkými miliardami eur je jeden z oporných pilierov refomy menovej únie, ktorú navrhuje Emmanuel Macron. Samostatný rozpočet pre krajiny s jednotnou menou má podľa francúzskeho prezidenta pomôcť pri prekonávaní budúcich ekonomických šokov.

Ďalším problémovým bodom v rokovaniach môže byť aj téma migrácie. Strana Angely Merkelovej ustúpila od svojej pôvodnej politiky otvorených dverí z roku 2015.