Messi, Neymar: po brexite si možno v Británii nezahrajú

Zdroj: LevanteMedia/ Shutterstock

Prezident UEFA Aleksander Čeferin pre The New York Times minulý týždeň povedal, že „keď nastane brexit, všetko sa zmení“.

Odchod Británie z EÚ sťaží hráčom a fanúšikom z Európy cestovanie do krajiny, najmä ak bude zrušená sloboda pohybu. Podľa Čeferina to bude treba zvažovať pri budúcich zápasoch a súťažiach.

Čeferin potvrdil, že federácia chce stále usporiadať finálne zápasy európskeho futbalového šampionátu v 2020 v Londýne. No v najbližších mesiacoch a rokoch ešte bude o tom rokovať s britskou vládou a anglickou futbalovou asociáciou.

Potenciálnym problémom môžu byť hráči, ktorí boli obvinení či odsúdení za nejaký trestný čin. V budúcnosti by im to mohlo sťažiť prístup do krajiny. Týka sa to aj najväčších svetových hviezd, ako Neymar či Messi.

Precedens existuje. V novembri minulého roku sa na zápas s Arsenal Londýn nedostal hráč Paris Sain-Germain pochádzajúci z Pobrežia Slonoviny, Serge Aurier. Ministerstvo vnútra mu zrušilo víza.

Aurier bol uznaný vinným z útoku na policajta a v čase zápasu sa odvolával proti dvojmesačnému väzeniu. Do rozhodnutia o odvolaní smel hrať. Britské úrady najprv s vydaním víz súhlasili, potom však názor zmenili. UEFA nazvala ich rozhodnutie „poľutovaniahodným“.

Podľa Čefrina „to sa zhorší, keď nastane brexit, najmä a budú dôvody formálne. Môžeme mať vážny problém.“

Postihnúť to môže aj dve hviezdy hrajúce za FC Barcelona, Argentínčana Lionela Messiho, či Neymara z Brazílie.

Messi sa v súčasnosti odvoláva proti 21-mesačnému rozsudku španielskeho súdu za daňový podvod. Neymar má zas na krku súdny proces pre obvinenie z korupcie, týkajúce sa jeho odchodu do FC Barcelona v 2013.

„Neymar a Messi prechádzajú obaja súdnym konaním. Tento rok sa finálne Ligy majstrov bude konať v Cardiffe. Predstavte si, že by ich tam nepustili. To je pre nás veľká vec“, varoval Čeferin. „(S) voľným pohybom osôb v Európe je to omnoho lepšie.“

Problém voľného pohybu sa však netýka len Británie. FIFA sa bude rozhodovať o mieste konania Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2026. Akékoľvek obmedzenia, ktoré by mohli zabrániť hráčom, fanúšikom a novinárom vo vstupe, budú pre prípadných záujemcov veľkou nevýhodou.

O organizáciu sa chcú uchádzať aj Spojené štáty – buď samostatne, alebo spoločne so severoamerickými susedmi.

S priamym odkazom na Trumpovu imigračnú politiku Čeferin, ktorý je aj viceprezidentom FIFA, povedal: „Som si istý, že to Spojeným štátom nepomôže získať Majstrovstvá sveta.“