Malta: Predčasné voľby počas predsedníctva

Maltský premiér, Joseph Muscat (Zdroj: TASR)

Maltský premiér Joseph Muscat včera, 1. mája v krajine oficiálne zvolal predčasné parlamentné voľby. Tento krok je Muscatovou odpoveďou na tlak, spôsobený prevalením škandálu okolo zapletenia jeho rodiny a najbližších spolupracovníkov v kauze Panama Papers.

„Každý vie, že v posledných dňoch útočili na mňa a na moju rodinu. Nemám sa čoho báť, pretože som čistý,“ povedal Muscat počas osláv 1. mája vo Vallette.

Malťania pôjdu k volebným urnám 3. júna.

Maltské prepojenia v Panama papers

Premiér Muscat bojuje s obvineniami, podľa ktorých jeho manželka viedla off-shorovú firmu, spomínanú v tzv. Panama Papers v súvislosti s podozrivými finančnými linkami. Michelle Muscat obvinenia dôrazne poprela.

Ešte minulý týždeň sa premiérovi na chvíľu podarilo ustáť kritiku, keď sa na panamskom zozname našli aj súčasný minister zdravotníctva a energetiky Konrad Mizzi a šéf Muscatovho kabinetu, Keith Schembri.

Tisíce demonštrantov vtedy proti Muscatovej vláde protestovalo. Maltská stredo-ľavicová vláda navyše ustála hlasovanie o nedôvere v parlamente. Obvinenia, ktoré sa dnes dotýkajú priamo rodiny predsedu maltskej vlády, ho ale prinútili zvolať predčasné voľby o rok skôr.

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/maltsky-premier-je-uprostred-predsednictva-aj-korupcneho-skandalu/

„Hospodársky zázrak“

Muscat bol veľkou väčšinou zvolený za maltského predsedu vlády ešte v roku 2013. Jeho mandát je však už od vtedy prepojený s mnohými škandálmi a korupčnými obvineniami, vrátane tajného vyjednávania s krajinami, ako Azerbajdžan.

Na druhej strane sa predsedovi vlády podarilo v pomerne krátkom čase priviesť krajinu k „hospodárskemu zázraku”. Malta po prvý krát za 35 rokov zaznamenala národný prebytok rozpočtu, rekordne nízku nezamestnanosť a stabilný hospodársky rast.

Čítajte aj: Europoslanci: EÚ vedie daňový raj, Malta

Ostrovná krajina nebude jedinou, ktorá počas svojho predsedníctva v Rade EÚ zorganizovala predčasné voľby. V roku 2009 počas českého predsedníctva striedal Mirka Topolánka na premiérskej stoličke Jan Fisher a jeho úradnícka vláda. V deväťdesiatych rokoch si podobné scenáre vyskúšali aj Dánsko, Francúzsko a Taliansko.

Malta je predsedníckou krajinou v Rade EÚ od 1. januára 2017, kedy na 6 mesiacov prebrala predsednícku stoličku po Slovenskej republike. Maltu od 1. júla 2017 vystrieda na tomto poste Estónsko.