Maďarskí liberáli: Maďarsko sa na summite EÚ izolovalo aj v rámci V4

maďarsko V4 opozícia orbán bratislavský summit

Istvan SZENT-IVANYI, zdroj: Európsky parlament

Podľa agentúry MTI politik tejto mimoparlamentnej strany povedal, že predsedovia vlád Česka, Poľska a Slovenska hodnotili bratislavskú schôdzku vyslovene pozitívne, pričom maďarský premiér Viktor Orbán zostal osamotený s postojom, že summit nepriniesol výraznú zmenu v politike EÚ.

MLP z viacerých pozitívnych rozhodnutí vyzdvihla posilnenie pohraničnej a pobrežnej stráže EÚ či založenie utečeneckej agentúry.

“O izolácii Maďarska svedčí aj skutočnosť, že spoločné vyhlásenie krajín V4 už neobsahovalo návrh Orbána a českého premiéra Bohuslava Sobotku o zriadení ozbrojených síl EÚ, ale aj vyjadrenie slovenského prezidenta Andreja Kisku, podľa ktorého ten, kto podriaďuje budúcnosť Európy vnútropolitickým cieľom, škodí únii,” dodal Szent-Iványi.

Predseda MLP Gábor Fodor vyzval maďarských voličov, aby v októbrovom referende na otázku “Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?” hlasovali za, čím vyjadria odpor voči Orbánovej vláde a podporu EÚ. Cieľom plebiscitu je totiž podľa MLP iba stabilizovať vládu Orbánovho Fideszu.