Macron vníma hnev Francúzov, chce “hĺbkovú reformu” Únie

Emanuel Macron

Emmanuel Macron v továrni Whirpool. FOTO-TASR/AP

Centristický kandidát prezidentských volieb vo Francúzsku Emmanuel Macron v pondelok 1. mája varoval, že EÚ by mohla čeliť perspektíve odchodu Francúzska, ak v nej nedôjde k hĺbkovým reformám.

Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC.

Vníma hnev občanov

Macron pre BBC pripomenul, že počas celej svojej predvolebnej kampane sústavne bránil európsku myšlienku a politiku EÚ. Ako dôvod uviedol, že to považuje za dôležité pre Francúzsko i jeho postavenie v procese globalizácie.

Upozornil však, že treba analyzovať súčasnú situáciu, vypočuť si názory občanov a vnímať, že sú “teraz mimoriadne nahnevaní a nedočkaví a táto nefunkčnosť EÚ už viac nie je udržateľná.”

Uviedol, že jeho úlohou – “deň po” zvolení – bude “hĺbková reforma EÚ a nášho európskeho projektu”.

Dodal, že z jeho strany by bolo zradou, keby ako prezident Francúzska dovolil, aby EÚ fungovala vo svojej súčasnej podobe. “Nechcem takto postupovať, (…) pretože ďalším krokom by bol frexit alebo opäť Národný front (FN)”, za ktorý proti nemu v druhom kole prezidentských volieb kandiduje Marine Le Penová.

Hollande kritizoval Le Penovú

Le Penová je podľa BBC stelesnením odmietania EÚ. Počas svojej predvolebnej kampane sľubuje, že po prípadnom zvolení za prezidentku vypíše referendum o zotrvaní Francúzska v EÚ.

Voličskou základňou Le Penovej sú podľa BBC ľudia vo vidieckych a bývalých priemyselných oblastiach, ktorú oslovili jej sľuby o obnovení kontrol na hraniciach Francúzska a riešenie problémov s imigráciou.

K francúzskym voľbám sa vyjadril na sobotnom európskom summite (29. apríla) prezident François Hollande. Podľa neho by bolo riskantné, ak by vyhrala Marine Le Penová a Francúzsko by sa rozhodlo pre opustenie EÚ.

“Vidíme ako sa vyvíja brexit. Už neexistujú ani ochrana, ani garancie, ani vnútorný trh – a pre štát v eurozóne to znamená aj koniec spoločnej meny,” uviedol Hollande a dodal, že členstvo v Únii je pre Francúzov prospešné.

Juncker pochválil Hollandea

Francúzi by mali zostať sami sebou a držať sa svojej tradície budovania Európy, odkázal zo summitu v súvislosti s francúzskymi prezidentskými voľbami predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

“Všetci francúzski prezidenti počas 4. aj 5. republiky podporovali európsku integráciu. Ešte neprišla chvíľa, keď sa rozbije to, čo sa dlho integrovalo,” vyhlásil Juncker na margo volieb hlavy štátu vo Francúzsku.

Aktuálneho francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, pre ktorého bol dnešný summit EÚ v Bruseli posledným európskym summitom v úrade, pochválil Juncker za jeho proeurópsky prístup. Juncker minulý týždeň podporil víťaza prvého kola prezidentských volieb Emmanuela Macrona. Jeho hovorca ho označil za reprezentanta európskych hodnôt a zachovania Európskej únie.

Prvé kolo prezidentských volieb sa vo Francúzsku konalo 23. apríla. Spomedzi 11 kandidátov do druhého kola postúpili Macron s 24,1 percentami a Le Penová, ktorú volilo 21,3 percenta voličov. Druhé kolo volieb sa uskutoční 7. mája.