„Som hrdý na to, že sa mi podarilo trochu ovplyvniť plány Marine Le Penovej v tomto bode,“ uviedol vo vysielaní rádia RTL Nicolas Dupont-Aignan.
Nicolas Dupont-Aignan je kandidátom Le Penovej na premiéra. A spomínaný bod je vystúpenie z eurozóny a prechod k franku.
Kandidátka na prezidentku Marine Le Penová týždeň pred druhým kolom volieb uzatvorila spojenectvo s lídrom hnutia Debout la France (Francúzsko na nohy) a zároveň zmiernila rétoriku proti jednotnej európskej mene.
Lákadlo pre Fillonových voličov?
Spojenectvo s Dupont-Aignanom ohlásila Le Penová v sobotu 29. apríla.
Obaja podpísali „dohodu o vláde“. Súčasťou spojenectva je záväzok Le Penovej vymenovať Dupont-Aignana za premiéra. Vzdala sa tiež jedného z bodov svojho pôvodného programu: zakázať bezplatné vzdelávanie pre deti cudzincov.
Dupont-Aignan v prvom kole prezidentských volieb kandidoval samostatne. Získal 4,7 percenta hlasov.
Hnutie Debout la France sa už začalo na podpore pre Le Penovú štiepiť. Nemusia k nej teda prejsť všetci Dupont-Aignonovi voliči. Poslanec departementu Essone a dlhoročný starosta mesta Yerres pri Paríži však môže k Le Penovej priviesť euroskeptickejších voličov kandidáta stredopravých Republikánov Françoisa Fillona. Ten získal v prvom kole 19,9 percenta hlasov.
Podobnosti a rozdiely
Dupont-Aignan je bývalým členom stredopravej strany UMP, ktorá združovala gaullistov a ktorá sa dnes nazýva Republikáni.
Dupont-Aignan sa rozišiel s UMP pre názorové rozdiely v európskych otázkach. V roku 2005 vyzval Francúzov na hlasovanie proti európskej ústave. Odmietol tak líniu, ktorú nastolil prezident Jacques Chirac, bývalý líder UMP. Európsku ústavu napokon Francúzi v referende odmietli.
V roku 2008 založil „suverenista“ Dupont-Aignan svoje vlastné euroskeptické hnutie. V prvom kole prezidentských volieb 2017 však na rozdiel od Le Penovej neobhajoval frexit. V kontraste s ľavicovo populistickým programom Národného frontu presadzuje skôr ekonomicky liberálny program, ktorý počíta so znižovaním daní a odvodov pre firmy.
Prechod k „spoločnej mene“
Podľa „Vlasteneckej a republikánskej aliancie“, ktorú obaja lídri podpísali, už nie je vystúpenie Francúzska z eurozóny Le Penovej prioritou.
Hovorí o „prechode od jednotnej meny k spoločnej mene“. A ani ten sa nemusí uskutočniť bezpodmienečne a okamžite.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/le-penova-zrusme-euro/
„Prechod od jednotnej meny k spoločnej európskej mene nie je predpokladom pre komplexnú hospodársku politiku,“ píše sa v programovom dokumente.
Le Penová a Dupont-Aignan sľubujú „harmonogram prispôsobený okamžitým prioritám a výzvam, ktorým bude musieť francúzska vláda čeliť.“ Tá môže prijať „mnoho ekonomických opatrení (ktoré) nekorelujú s menovou politikou“. Ako príklad podľa denníka Le Monde spomínajú zrušenie nového zákonníka práce alebo zvýšenie najnižších dôchodkov.
Nový harmonogram aj cieľ
Najnovšie tiež Le Penová hovorí až o 10 mesiacoch, ktoré potrebuje na vyjednávanie s Európskou úniou o upravení jeho postavenia. V minulosti hovorila o šiestich mesiacoch vyjednávaní.
Zmenila sa aj jej rétorika o cieli týchto vyjednávaní. Ako si všimol denník Le Monde, jej program z prvého kola hovorí o návrate „menovej suverenity“.
Frontisti vidia paralelu s programom Le Penovej v 80. rokoch 20. storočia. Vtedy spolunažívali národné meny a spoločná európska mena ECU (spoločná európska jednotka). Cieľom tohto režimu bolo obmedzenie fluktuácií, čo viedlo k postupnému zbližovaniu národných mien.
Le Penová aj naďalej trvá na tom, aby o novom vzťahu Francúzska a EÚ rozhodli ľudia v referende. Veľkou otázkou zostáva, čo presne bude predmetom referenda aj to, kedy sa vlastne uskutoční.
