Kozmetická úprava novej poľskej vlády

Poľský prezident Andrzej Duda (vpravo) gratuluje novému premiérovi Mateuszovi Morawieckemu. FOTO: EurActiv.pl/EPA-EFE

Nový poľský premiér Mateusz Morawiecki informoval v pondelok (11. decembra) prezidenta Andrzeja Dudu o zmenách v poľskej vlády. Doterajší podpredseda vlády nahradil doterajšiu premiérku Beatu Szydłovú. Tá sa predbežne stala ministerkou bez portfólia.

V utorok (12. decembra) podľa očakávaní zmeny schválil aj poľský parlament. Vo štvrtok sa na prvú oficiálnu návštevu vyberie nový premiér do Bruselu, kde sa zúčastní Summitu Európskej únie. Napravovať obraz Poľska v Únii prostredníctvom kompromisov a zmierňovania napätia s Bruselom bude jednou z jeho hlavných úloh.

Poľská vláda v súčasnosti čelí bruselskej kritike najmä v súvislosti s migračnou politikou, reformou súdnictva a aj nelegálnej ťažbe dreva v chránenom Bielovežskom pralese.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/poliaci-nie-su-les-za-ilegalnu-tazbu-zaplatia/

„Od dnes v novej úlohe, ale stále dobrá zmena. Nové úlohy a výzvy. Spoločne to dokážeme. Spolieham sa na vašu podporu a láskavosť,“ napísala na sociálnej sieti doterajšia premiérka Szydłová. Novému premiérovi pogratulovala a uviedla, že mu „drží prsty“.

Morawiecki na sociálnej sieti napísal, že je novou úlohou poctený a predstavuje pre neho a veľkú zodpovednosť.

Rodina a kultúrne dedičstvo ako základ staronovej misie

Morawieckeho kabinet má okrem 18 ministrov aj troch podpredsedov vlády – Beatu Szydłovú, predbežne zodpovednú za občianske záležitosti, Piotra Glińskeho, ministra kultúry a národného dedičstva, a Jarosława Gowina, ministera vedy a vysokoškolského vzdelávania.

Nový premiér si dočasne ponechá aj stoličku ministra financií a rozvoja, kde doteraz pôsobil, hoci sa pôvodne špekulovalo o jeho náhradníkovi. Všetci ostatní ministri v kabinete ostávajú.

Po svojom vymenovaní Morawiecki oznámil, že jeho vláda bude pokračovať v doterajších krokoch, pričom referenčným bodom má byť bezpečná rodina a dôstojné zamestnanie a bývanie pre čo najviac ľudí.

Uviedol tiež, že jeho kabinet bude pracovať na zachovaní kultúrnej identity a kultúrneho dedičstva Poľska.

„Budeme sa snažiť, aby sa vláda zjednotenej pravice stala vládou zjednoteného Poľska, aby bola vládou všetkých občanov, a aby bola prijatá a ocenená aj tými, ktorí za nás nehlasovali,“ povedal nový premiér.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/polska-krajna-pravica-vesala-fotky-europoslancov/

Špekulácie sa nepotvrdili, zmeny však ešte môžu prísť

V pondelok sa ešte špekulovalo o vážnych zmenách vo vláde, vrátane prípadného odvolania ministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského. Ten bol naliehavo stiahnutý z Bruselu, kde sa zúčastnil zasadnutia Rady Európskej únie pre zahraničné veci.

Špekulácie podporil aj fakt, účasť Waszczykowského na utorkovom klimatickom summite One Planet v Paríži bola zrušená. Objavili sa dohady aj o tom, že minister obrany Antoni Macieriwicz by mohol byť odvolaný v súvislosti s rastúcim konfliktom medzi ním a prezidentom kvôli spravodajskej službe.

V súvislosti s odvolaním sa skloňovalo aj meno ministra životného prostredia Jána Szyszka, ktorý podporoval zrušenie štatútu chráneného územia v Bielovežskom pralese a obhajoval ťažbu dreva v ňom.

Napriek dohadom sa zmena kabinetu nekonala. „Nový predseda vlády sa rozhodol, že chce pracovať s predchádzajúcou Radou ministrov predtým, ako sa rozhodne vykonať akékoľvek zmeny. Ide o dobré kolektívne rozhodnutie,“ uviedol prezident Duda počas slávnostného vymenovávania staro-novej vlády.

Kozmetickú výmenu vo vláde okomentovala hovorkyňa vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Beata Mazureková slovami, že premiér „potrebuje čas diskutovať s prezidentom o kľúčových otázkach, v ktorých má svoju úlohu aj prezident“.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý sám ako predseda vlády pôsobil v Poľsku Morawieckému zablahoželali.

„Spolieham sa na dobrú spoluprácu. Potreba súčasnosti je konať v záujme silného poľského postavenia v Európskej únii a jednoty všetkých členských štátov,“ uviedli európski predstavitelia.

Čítajte aj: Poľsko plánuje zmeny vo vláde