array(0) { } NULL Komisia predstavuje konkrétne kroky na boj proti kybernetickým útokom v Únii – euractiv.sk

Komisia predstavuje konkrétne kroky na boj proti kybernetickým útokom v Únii

Počet útokov vydieračskými vírusmi narástol medziročne o 300 percent. FOTO: Twitter

Európska komisia dnes avizovala, že chce razantnejšie reagovať na kybernetické útoky. Zároveň upozornila, že žiadna krajina takýmto útokom nedokáže čeliť osamote, a preto by ich mala EÚ riešiť spoločne.

Po tom, ako minulý týždeň predstavila Európsku kybernetickú stratégiu a kybernetická bezpečnosť zaujala aj prominentné miesto v príhovore predsedu Komisie o stave Únie, priniesla dnes Komisia aj prehľad konkrétnych krokov v boji proti zločinom v kybernetickom priestore.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/juncker-ohlasil-koniec-dvoch-kategorii-europskych-obcanov/

4 tisíc rozličných škodlivých softwarov denne

Podľa Komisie si dnes až 86 percent Európanov myslí, že riziko stať sa obeťou kybernetického útoku v Európe rastie. Potvrdili to aj štatistiky z roku 2016. V minulom roku napádalo európske počítače v priemere vyše 4 tisíc rozličných druhov škodlivého softwaru denne. Oproti roku 2015 tak ide až o 300-percentný nárast.

V niektorých členských štátoch sa ich počet a závažnosť vyšplhali na také úrovne, že dnes tvoria viac ako polovicu všetkých trestných činov. Nedávne „vydieračské počítačové vírusy“ ako WannaCry alebo (Not)Petya, ktoré zasiahli podniky aj krajiny, stáli svetovú ekonomiku spolu vyše 100 miliárd eur.

Ich význam a množstvo teraz Komisia reflektuje nielen v novej stratégii, ale aj v legislatívnych novinkách, ktoré naznačil minulý týždeň aj Jean-Claude Juncker.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/novy-pocitacovy-virus-petyanotpetya-zasiahol-svet/

Agentúry, centrum, smernica a spolupráca

Komisia spolu so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou navrhla rozsiahly súbor opatrení, zameraných na posilnenie kybernetickej bezpečnosti v EÚ, aby boli k dispozícii vhodné nástroje na zvládanie útokov na počítačové systémy.

Patrí medzi ne rozšírenie Európskej agentúry pre siete a informačnú bezpečnosť (ENISA), ktorá by sa mala transformovať na Európsku agentúru pre kybernetickú bezpečnosť.

Novinkou má byť aj plán na rýchlu reakciu v prípade rozsiahlych kybernetických útokov, či smernica o boji proti podvodom a falšovaniu bezhotovostných platobných prostriedkov.

Rámec pre spoločnú diplomatickú reakciu EÚ na škodlivé kybernetické aktivity s presahom na spoluprácu na úrovni Severoatlantickej aliancie je ďalším krokom v návrhu Komisie.

Únia tiež plánuje prepojiť civilných a vojenských odborníkov v tejto oblasti a vytvoriť sieť v členských krajinách, ktoré by sa združovali pri Európskom centre pre výskum a kompetencie v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/komisia-kyberneticky-utok-v-europe-treba-riesit-ako-ine-krizy-katastrofy/

Juncker: Kybernetické útoky nepoznajú hranice

„EÚ bude presadzovať medzinárodnú kybernetickú politiku podpory otvoreného, slobodného a bezpečného kybernetického priestoru a prispeje k úsiliu o vytvorenie noriem zodpovedného prístupu štátov, uplatňovanie medzinárodného práva a prijímanie opatrení na budovanie dôvery v oblasti kybernetickej bezpečnosti,” uviedla na margo predstavovania týchto krokov šéfka európskej diplomacie, Federica Mogheriniová.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/europsku-spolupracu-v-kybernetickej-bezpecnosti-rozhybal-hackersky-utok/

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojej Správe o stave Únie upozornil, že len v minulom roku zaznamenalo aspoň jeden kybernetický incident až 80 percent európskych podnikov.

„Kybernetické útoky nepoznajú žiadne hranice a nikto voči nim nie je imúnny. To je aj dôvod prečo dnes Komisia navrhuje nové nástroje, ktoré nás pred takýmito útokmi pomôžu ochrániť,“ povedal minulý týždeň Juncker.