Komisia hľadá európsku odpoveď na cyperskú otázku

Časť hranice, rozdeľujúcej ostrovný Cyprus. FOTO: EurActiv.com/Shutterstock

Predseda európskej komisie Jean-Claude Juncker sa včera nechal počuť, že Únia hľadá európske riešenie cyperskej otázky. O čo však presne ide zatiaľ nie je jasné.

Podľa správ z Atén a Cypru zaslal Juncker „o európskom riešení“ list cyperskému prezidentovi Nicosovi Anastasiadesovi. Hovorca Európskej komisie však pre EurActiv.com potvrdil, že správa bola zaslaná aj lídrovi tureckých Cyperčanov, Mustafovi Akıncıovi.

„Únia poskytuje silný rámec, v rámci ktorého by sa historické väzby oboch spoločenstiev mali ďalej upevňovať,“ píše sa v list.

(Ne-)jasne európske

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias v rozhovore pre EurActiv.com vyzval EÚ, aby bola jasnejšia, pokiaľ ide o požiadavky Turecka na intervenčné práva na Cypre.

„EÚ musí jasnejšie uviesť svoju pozíciu, pretože keď hovorí s Tureckom, pozícia nie je jasná. (Únia) nemôže mať časť svojho územia obsadenú treťou krajinou. A táto krajina má intervenčné práva voči členskému štátu EÚ,“ zdôraznil.

Grécko aj Cyprus niekoľkokrát žiadali od Únie, aby sa do rozhovorov intenzívnejšie zapájala. Rovnako žiadali, aby EÚ participovalo na mechanizme, ktorý by monitoroval správnu implementáciu možného riešenia, v ktorom sa uvádza, že členstvo Cypru v EÚ je najlepšou zárukou práv oboch komunít a všetkých cyperských občanov. Turecko aj tureckí Cyperčania však významnejšie postavenie EÚ zamietli.

„Keďže sme do Únie prijali Cyprus pred tým, ako sa zjednotil, máme dnes problém prepojiť 28 členských štátov vo všetkých druhoch politík voči Turecku,“ uviedla spravodajkyňa Európskeho parlamentu pre Turecko, Kati Piriová v nedávnom rozhovore pre EurActiv.sk.

https://euractiv.sk/rozhovory/rozsirovanie/spravodajkyna-europskeho-parlamentu-nasim-tichom-posilnujeme-autoritarstvo-v-turecku/

Ďalšia neúspešná „prelomová“ konferencia

Zatiaľ čo skutočné riešenie cyperskej otázky z európskeho pohľadu nemá presné kontúry, aktívnejšie sa k téme stavia OSN.  Generálny tajomník António Guterres minulý mesiac uviedol, že Cyprus by mal byť „normálnym štátom od prvého dňa“.

Hoci OSN avizovala, že júnová „prelomová“ konferencia vo švajčiarskom stredisku Crans-Montana prinesie končené rozhodnutie a krajinu, rozdelenú od roku 1974 zjednotí, nestalo sa tak.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/osn-chce-definitivne-rozhodnutie-o-cypre/

Turecká strana, podobne ako cyperská, obviňuje z odmietania návrhov druhú stranu. „Je jasné, kto tu o riešenie cyperskej otázky nemá záujem,“ kritizoval Cyprus na tlačovej konferencii v Bruseli tento týždeň turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu.

Cyprus však dohodu, ktorá by umožnila Ankare ponechať si intervenčné práva na ostrovnom štáte, odmieta.