Komisia chce založiť orgán, ktorý má chrániť pracovníkov pred zneužívaním

Predseda Európskej komisie. FOTO: EurActiv.com/EP

„Mali by sme sa uistiť, že všetky pravidlá EÚ ohľadom mobility na trhu práce budú presadzované spravodlivým, jednoduchým a efektívnym spôsobom novým európskym orgánom,“ vyhlásil včera Jean- Claude Juncker vo svojom prejave o stave Únie.

Je to jeden z viacerých návrhov, ktorý Juncker počas svojho prejavu predstavil.

„Zdá sa absurdné, že máme bankový dohľad, ktorý presadzuje bankové štandardy, ale nemáme spoločný pracovný dohľad, ktorý by na našom jednotnom trhu zabezpečil spravodlivosť,“ dodal.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/juncker-ohlasil-koniec-dvoch-kategorii-europskych-obcanov/

Orgán dohľadu dáva zmysel

Či má byť nový orgán agentúrou Európskej únie alebo iným druhom inštitúcie sa zatiaľ nevie. Komisia tvrdí, že dohľad nad pracovným trhom EÚ pomôže zvládnuť rastúci počet ľudí, ktorí pracujú mimo domovského členského štátu. V súčasnosti v iných štátoch Únie pracuje šestnásť miliónov Európanov, dvakrát viac než pred desiatimi rokmi.

Podľa Komisie každý deň do iného členského štátu cestuje za prácou 1,7 milióna Európanov.

V súčasnosti na európskej úrovni neexistuje žiadny trvalý orgán, ktorý by dohliadal na dodržiavanie pracovného práva. Vytvoriť ho ako ďalšie opatrenie na ochranu pracovníkov pred zneužívaním dáva podľa zdrojov EurActiv.com zmysel – doplní rastúce množstvo legislatívy, ktorá sa týka zamestnanosti.

Niektoré štáty môžu byť proti

Juncker sa k sociálnym otázkam vyjadruje pomerne často. Šéf Komisie tlačil na viaceré členské štáty, aby na národnej úrovni predstavili minimálne mzdy a pretláča aj kontroverzné pravidlá ohľadom vyslaných pracovníkov.

Tlak Komisie na viac sociálnej legislatívy stojí za rozkolom s viacerými, najmä východnými členskými štátmi vrátane Poľska a Maďarska. Tie si neželajú, aby sa EÚ miešala do ich národných politík zamestnanosti a miezd.

Rozhodovanie v sporných situáciách aj analýzy

Marienne Thyssenová, eurokomisárka pre zamestnanosť, Junckerov návrh podporuje. Po jeho prejave napísala na Twitteri: „Pre jednotný európsky trh práce potrebujeme aj európsky dohľad nad trhom práce.“

Thyssenová podľa zdrojov tento postup navrhla už pred dvomi týždňami počas stretnutia s eurokomisármi.

Komisia chce, aby orgán vykonával medzištátny dohľad, a tým bojoval proti zneužívaniu pracovníkov a potenciálne riešil aj nezhody medzi národnými dohľadmi.

Jeden zdroj uviedol, že nový orgán EÚ by zároveň mohol robiť prognózy a vydávať odporúčania, v ktorých odvetviach hrozí v najbližších rokoch nedostatok pracovníkov.

Sankcie pre národné orgány

Za návrhom založiť orgán dohľadu na dodržiavanie pracovného práva je dlhá história. Francúzsky poslanec Európskeho parlamentu Guillaume Balas (S&D) minulý rok v správe Parlamentu o sociálnych právach navrhol založiť podobnú agentúru, ktorá by monitorovala, či zamestnávatelia pristupujú spravodlivo k vodičom kamiónov.

Balas sa pre EurActiv.com vyjadril, že nový orgán dohľadu by mohol robiť viac, než len dohliadať na dodržiavanie európskeho práva.

„Od nového orgánu dohľadu potrebujeme dve veci: možnosť rozhodovať, keď pravidlá nie sú presadzované národnými orgánmi alebo spoločnosťami a možnosť udeľovať národným orgánom sankcie,“ vyhlásil.

„Mal by mať medzinárodných zamestnancov, ktorí by dohliadali na národné orgány a podrobne sledovali všetky sociálne problémy pracovníkov, ktorí pracujú v jednej krajine a zároveň sú prepojení s iným členským štátom,“ dodal.

To znamená, že európsky orgán by potenciálne mohol zasiahnuť, ak sú bulharskí pracovníci zneužívaní napríklad v Nemecku, vysvetlil Balas.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/viac-volneho-obchodu-aj-ochranarstva-juncker-povie-ako-chce-zladit/

Francúzi plán neovplyvnili

Zdroje, ktoré diskusiu o novom orgáne dohľadu sledujú, hovoria, že hoci návrh obsahuje prvky francúzskych požiadaviek, v ktorých sa spomínal väčší dohľad nad trhom práce po celej Európskej únii, francúzska vláda nežiadala, aby sa vytvoril nový orgán.

V júli Francúzsko navrhlo kontroverzné úpravy smernice o vyslaných pracovníkoch, čím skomplikovalo už vtedy náročnú diskusiu. Jedna z francúzskych požiadaviek bola, aby sa Komisii priradila nová koordinačná funkcia, vďaka čomu by si mohla posvietiť na podvodné spoločnosti a dohliadať na dodržiavanie smernice o vyslaných pracovníkoch v členských štátoch.

Zdroj z prostredia rokovaní o vyslaných pracovníkoch však uvádza, že Junckerov plán založiť európsky orgán dohľadu nevychádza z francúzskych požiadaviek. Francúzsko by chcelo posilniť existujúcu skupinu na úrovni EÚ, ktorá vznikla minulý rok a mala za úlohu riešiť prácu na čierno. Podľa francúzskeho návrhu by sa skupina mala teraz zamerať na monitorovanie toho, ako spoločnosti platia pracovníkov, ktorí dočasne pracujú v iných členských štátoch.

Junckerov návrh však znamená nový orgán, ktorý má monitorovať vyslaných pracovníkov a zároveň dohliadať na dodržiavanie ďalších aspektov pracovného práva, tvrdia zdroje.