Kiska: Čo oslabuje EÚ, oslabuje aj nás

Zdroj: TASR

Čo projekt Európskej únie oslabuje, to oslabuje aj nás – „a je to predovšetkým egoizmus, ktorý sa vydáva za pragmatizmus, a ktorý je v priamom rozpore so základným zmyslom zjednotenej Európy“, vyhlásil v inauguračnom prejave nový prezident SR Andrej Kiska.

Vyzýva k takému pragmatizmu, ktorý sa nebije s ochranou "princípov a hodnôt, na ktorých Európska únia vznikla."

Časť svojho prejavu venoval nový prezident blížiacemu sa prvému predsedníctvu Slovenska v Rade Európskej únie. To by sa podľa neho nemalo stať predmetom vnútropolitických sporov.

„Budem podporovať vládu, aby sa Slovensko na predsedníctvo dobre pripravilo, a budem nabádať k tomu, aby sa táto naša úloha nestala predmetom vnútropolitického boja,“ povedal.

Predsedníctvo čaká Slovensko v druhej polovici roku 2016. Krajina bude mať na starosti pracovný chod Rady, čiže stretnutí rezortných ministrov členských štátov a jej pracovných skupín.

Slovenskí ministri budú predsedať jednotlivým konfiguráciám Rád a vystupovať pred plénom Európskeho parlamentu. Slovenskí úradníci a experti budú zase koordinovať pracovnú úroveň.

Niektoré stretnutia sa budú konať na Slovensku, väčšina práce sa odohráva v Bruseli. Prípravy na predsedníctvo prebiehajú už dva roky. Zabezpečiť predsedníctvo bude musieť z politickej úrovne vláda, ktorá vzíde z volieb v prvej polovici roku 2016.

„Slovenské predsedníctvo a jeho príprava budú príležitosťou, aby sme viac hovorili o tom, že naše členstvo v Európskej únii nie je len o fondoch, o regulácii žiaroviek alebo dokonca o hrozbe pre našu suverenitu. Európska únia má hlbší zmysel“, myslí si Kiska.

EÚ je podľa neho predovšetkým projektom mieru, spolupráce a súdržnosti v Európe a projektom budovania a posilňovania demokratických inštitúcií, otvorenej ekonomiky a právneho štátu.

„Naši predkovia, naši dedovia, donedávna ani naši rodičia by si nevedeli predstaviť, že Slovensko bude raz v predsedníckej úlohe takejto Európy. Buďme hrdí, že sa na tomto projekte podieľame,“ povedal.

V prejave sa Andrej Kiska venoval aj kríze na Ukrajine, ktorá ukázala, že „ozbrojený konflikt môže vypuknúť bližšie k našim hraniciam, než sme boli ešte celkom nedávno ochotní pripustiť. V Európe sú znovu aktuálne otázky bezpečnosti.“

V tejto súvislosti Kiska pozoruje, ako „cez spoločné záväzky a dohody v Európskej únii presvitajú individuálne záujmy jednotlivých krajín.“

Hoci geograficky leží Slovensko na hraniciach Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, prezident je presvedčený, že je naším bytostným bezpečnostným aj ekonomickým záujmom, aby Slovensko nestálo na ich okraji.

Andrej Kiska sa dnes v Budapešti zúčasťňuje na stretnutí prezidentov Vyšehradskej štvorky. Absolvuje bilaterálne rokovanie s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským a maďarským prezidentom Jánosom Áderom. Na programe má aj neformálne stretnutie s českou hlavou štátu Milošom Zemanom a nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom.