Juncker hľadá ženy

Dalia GRYBAUSKAITE, litovská prezidenta; Helle THORNING-SCHMIDT, dánska premiérka, zdroj: Európska rada

Luxemburčan Jean-Claude Juncker dostal 27. júna od členských štátov EÚ nomináciu stať sa predsedom Európskej komisie. Potvrdiť ho musí ešte Európsky parlament v hlasovaní 15. júla.

Jeho úlohou je následne rokovať s vládami členských krajín o zložení novej Komisie a rozdelení portfólií.

„Veľmi ho znepokojuje, že všetky mená, o ktorých sa už hovorí sú muži,“ hovorí zdroj z Junckerovho okolia. „Systematicky túto tému s lídrami členských štátov v posledných týždňoch otvára.“

Svojich nominantov zatiaľ vybralo niekoľko krajín, medzi nimi aj Slovensko, ktoré posiela doterajšieho komisára Maroša Šefčoviča. Ten má tiež ambíciu obsadiť dôležité portfólio a udržať si post podpredsedu.

Ďalší nominanti sú bývalý fínsky premiér Jyrki Katainen, doterajší nemecký eurokomisár Günther Oettinger, poľský minister zahraničných Radoslav Sikorski a eurokomisár Johanns Hahn za Rakúsko.  

Spomína sa aj niekoľko ženských mien, zatiaľ ale neboli potvrdené. Hovorí sa o talianskej ministerke zahraničných vecí Federice Mogherini a bulharskej eurokomisárke Kristaline Geogieve. Belgicko by mohlo nominovať europoslankyňu Marianne Thysen.

Mimo Komisie sa o dánskej premiérke uvažuje ako o možnej predsedníčke Európskej rady.

„Juncker si nemyslí, že Komisia, v ktorej by boli len dve alebo tri ženy bude dôveryhodná alebo legitímna,“ tvrdí zdroj.

Podľa rovnakého zdroja môžu vlády, ktoré sú ochotné nominovať ženskú kandidátku očakávať, že dostanú dôležité portfóliá alebo post podpredsedu Komisie, prípadne oboje.

Rodové zastúpenie nie je len otázka Junckerovej preferencie. Celý zoznam členov Komisie prechádza cez formálne schválenie Európskej rady. Následne musí každý z dezignovaných komisárov prejsť vypočutím (hearingom) v Európskom parlamente. Europoslanci potom na jeseň v hlasovaní schvaľujú Komisiu ako celok.  

Juncker sľúbil bojovať za vyváženosť pohlaví v európskych inštitúciách aj na stretnutí s frakciou Socialistov a demokratov v Európskom parlamente.

„Len ťažko si predstaviť, že Parlament by akceptoval Komisiu, v ktorej bude menej žien ako v tej súčasnej,“ povedal pre EurActiv Junckerov hovorca. V končiacej Komisii je z 28 členov len 9 žien.

V Európskom parlamente momentálne sedí 37 % žien. Je to dvojpercentný nárast oproti minulému obdobiu.