Julian King: Nový komisár, nová agenda

Julian King a Jean-Claude Juncker počas júlovej debaty, (zdroj: Európska komisia)

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes zverejnil portfólio pre budúceho britského eurokomisára Juliana Kinga. Skúsený diplomat dostane na starosť vznik bezpečnostnej únie. Jeho úlohou bude posilnenie spolupráce v boji proti terorizmu, organizovanej trestnej činnosti a počítačovej kriminalite.

King by mal v nasledujúcich mesiacoch rozvíjať európsky program v oblasti bezpečnosti, ktorý Komisia predstavila na konci apríla v reakcii na množiace sa teroristické útoky.

Vznik tejto agendy má v boji s radikálmi zotrieť hranice medzi členskými štátmi. „Fragmentácia je príčinou našej zraniteľnosti. V plnej miere ju zneužívajú teroristi a zločinci. Musíme ju prekonať a premeniť naše záväzky na skutky, aby sme vytvorili skutočnú bezpečnostnú úniu EÚ,“ vysvetľoval v apríli komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.

Briti vraj chceli niečo iné

Komisia dnes vo svojej tlačovej správe informovala, že pridelené portfólio je výsledkom pohovoru, ktorý King s Junckerom viedli 11. júla. Má tiež odzrkadľovať Britove skúsenosti z ministerstva zahraničných vecí.

Kinga si vybral ešte bývalý britský premiér David Cameron. Podľa portálu Politico žiadal pre svojho nominanta environmentálnu agendu, čo bolo politicky nepriechodné.

Úrad novej predsedníčky vlády Theresy Mayovej napriek tomu rozhodnutie uvítal. Hovorca premiérky uviedol: „Bezpečnosť je pre všetky členské štáty životne dôležitá. Spolupráca naprieč EÚ napomôže čeliť hrozbám, ktorým sme vystavení.“

Veľká Británia až do júnového referenda o brexite dohliadala na finančnú stabilitu únie prostredníctvom komisára Jonathana Hilla.

Zainteresovaní to už vedia  

poverovacom liste novému komisárovi hovorí Juncker o jednom z najzložitejších období v histórii únie. Očakávania mu vysvetľuje na šiestich stranách. Má úzko spoluprovať s prvým podpredsedom Komisie Fransom Timmermansom, komisárom Avramopoulosom a Európskym parlamentom ako zdrojom demokratickej legitimity EÚ.

Svoje rozhodnutie nominovať Kinga práve na pozíciu komisára zodpovedného za bezpečnosť Juncker viackrát konzultoval s predsedom EP Martinom Schulzom. Premiérka Mayová sa Junckerov výber dozvedela včera večer, Martin Schulz dnes ráno a kopia tohto listu smerovala aj na Úrad vlády do Bratislavy.