Írsko v referende podporilo sobáše homosexuálov

V piatkovom referende, ktorého sa zúčastnilo 60,5 percent Írov hlasovalo za zrovnoprávnenie až 1,2 miliónov (62%) občanov. Írsko sa tak stalo v poradí 14. európskou krajinou, ktorá legalizovala sobáše osôb rovnakého pohlavia a prvou, ktorá tak urobila prostredníctvom ľudového hlasovania o zmene ústavy.

Manželstvo neheterosexuálnych párov pred plebiscitom podporili aj najväčšie írske politické strany vrátane tých konzervatívnych.

Írsky premiér Enda Kenny označil hlasovanie za prejav „priekopníckeho líderstva“ a ocenil najmä angažovanosť mladých ľudí, ktorí vo veľkých množstvách pricestovali aj zo zahraničia. Na referendum sa ich registrovalo viac ako 60 000.

Bývalí líder Labouristickej strany a jeden z hlavných predstaviteľov kampane za zrovnoprávnenie Eamon Gilmore vyhlásil, že víťazstvo v referende je výsledkom „dlhej cesty“ zmien.

Prevažne katolícke Írsko zrušilo zákon o nelegálnosti sexuálneho styku medzi mužmi len v roku 1993. Od roku 2010 môžu osoby rovnakého pohlavia vstúpiť do tzv. Civilného partnerstva. Iné kontroverzné otázky, ako napríklad potraty, však ostávajú v ostrovnej krajine stále tabu.

„Írsko dnes vyslalo jasný signál do celého sveta a to najmä pre tých, ktorí sú aj dnes stále prenasledovaní a diskriminovaní,“ uzavrel Gilmore s odkazom na Severné Írsko, ktoré neuznáva sobáše homosexuálnych párov a to napriek tomu, že sú povolené v ostatných častiach Veľkej Británie.

„Za posledných 20-25 rokov sa Írsko dramaticky zmenilo. Dnes to boli mladí ľudia, ktorí horlivo podporovali kamaň za zrovnoprávnenie. Videli sme však aj starších, ktorí hlasovali za, pretože majú dcéru, syna, neter, synovca alebo vnúča, ktorí sú gay a nechceli, aby s nimi bolo zaobchádzané inak, ako s hocikým iným,“ vysvetlil pre the Independnent líder írskej Republikánskej strany Michael Martin.

Predstavitelia katolíckej cirkvi v Írsku po referende tvrdia, že cirkev musí „prehodnotiť svoju stratégiu“ a „nepopierať realitu.“

„Je veľmi jasné, že toto referendum je potvrdením názoru mladých ľudí…Väčšina z týchto mladých ľudí, ktorí hlasovali „ÁNO“ sú produktom 12 rokov v našich katolíckych školách…Úlohou cirkvi bude nájsť novú cestu, ako k ním dostať svoje posolstvo, nie iba k tejto otázke, ale všeobecne,“ povedal pre Irish Times arcibiskup Diarmuid Martin.