Francúzsko bez jadra a stopercentne obnoviteľné. Hamon prijal víziu zelených

Benoît Hamon

Benoît Hamon. FOTO-TASR/AP

„Som kandidátom politickej ekológie,“ mohol vo štvrtok 23. februára vyhlásiť kandidát socialistov Benoît Hamon. Krátko pred tým sa z francúzskych prezidentských volieb stiahol kandidát zelených, europoslanec Yannick Jadot. A podporil Hamona.

Socialisti museli pristúpiť na rôzne podmienky zelených. Patrí medzi ne koniec výroby elektriny z jadra do 25 rokov.

Dohodu musia ešte odobriť členovia zelených. Hlasovať o nej budú cez víkend 25. – 26. februára.

Ponaučenie z roku 2002

Keď v roku 2002 skočil druhom kole kandidát pravice a extrémnej pravice, pre francúzsku ľavicu to bolo ponaučenie. Socialistovi Lionelovi Jospinovi vtedy chýbalo necelé percento hlasov, aby v druhom kole nahradil Jean-Marie Le Pena.

Hlasy mu odobrali ďalší ľavicoví kandidáti vrátane zelených.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/francuzski-prezidentski-kandidati-superia-kto-je-zelensi/

V tohtoročných prezidentských voľbách sa chce ľavica vyhnúť podobnému scenáru. Socialisti preto pristúpili na podmienky zelených.

Okrem zastavenia atómových elektrární súhlasili aj so zvýšením podielu obnoviteľných energií na sto percent ako aj s ukončením projektu trvalého úložiska jadrového odpadu v Bure.

Koniec jadrového šampióna?

Nasledovať Nemecko nebude pre Francúzsko jednoduché.

Zo štiepenia jadra vyrába tri štvrtiny elektriny. Svoje technológie tiež vyváža. V Európe sa dnes stavajú len štyri reaktory. Dva s ruskou technológiou buduje Slovensko. Dva ďalšie – vo Francúzsku a vo Fínsku – stavia Electricité de France.

http://euractiv.sk/rozhovory/energetika/vedecky-sef-edf-rd-o-jadrovej-energii-nie-su-ziadne-pochybnosti/

So sľubom znížiť podiel jadra na výrobe elektriny kandidoval v roku 2012 už súčasný socialistický prezident François Hollande.

Lenže ten hovoril o znížení na 50 percent v elektrickom mixe do roku 2025, čo napokon aj presadil zákonom.

Všetka energia z obnoviteľných zdrojov

Aj pri zelených energiách je Hamon radikálnejší ako súčasný ľavicový prezident.

S Jadotom sa dohodol na „skoncovaní s fosílnymi energiami v roku 2050, cieli 100-percentne obnoviteľného Francúzska.“

Na konci roku 2015 mali obnoviteľné zdroje len 14,9-percentný podiel na francúzskej spotrebe. Súčasný zákon určuje cieľ 32 percent v roku 2030.

Zelení, ktorým sa teraz podarilo presvedčiť aj socialistov, sa inšpirovali mimovládkou négaWatt.

Kľúčom je zníženie spotreby

Mimovládka vypracovala scenár, podľa ktorého nebude mať Francúzsko v roku 2050 žiadne jadrové elektrárne a energiu bude na 100 percent čerpať z obnoviteľných zdrojov.

Má dve podmienky.

Prvou je energetická striedmosť, teda boj proti plytvaniu a šetrnejší životný štýl. Druhou podmienkou je vyššia energetická efektívnosť v bývaní a doprave. Ak budú dodržané, spotreba energie sa zníži o polovicu.

Tento cieľ je už pritom zakotvený v zákone.

Masívny rozvoj elektromobilov

Denník Le Monde píše, že scenár négaWatt by si vyžadoval masívne zavedenie elektromobilov a hybridov, ale aj rozvoj verejnej a zdieľanej dopravy a zvlášť železníc. Priemysel by musel oveľa viac recyklovať.

Zostáva jedna dôležitá politická podmienka. Socialista Hamon musí zvíťaziť v prezidentských voľbách.

Pred spojenectvom s Jadotom mu agentúry namerali 13-percentnú podporu. Rokuje preto aj s ľavicovým populistom Jean-Lucom Mélenchonom, ktorý má podobné preferencie.

Hamon a Mélenchon sa majú stretnúť v nedeľu alebo v pondelok po referende zelených o pristúpení k dohode so socialistami.