Fico v Bruseli: Kvóty sú nezmysel, pomôžeme priamo v Líbyi

Ilustračný obrázok. FOTO: Twitter.com

Pred oficiálnym otvorením summitu Európskej rady sa vo štvrtok doobeda stretli predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky s talianskym premiérom Paolom Gentilonim a predsedomEurópskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom.

Výsledkom stretnutia je dohoda o spoločnej akcii, ktorá je založená na priamej pomoci krajín V4 na riešení problémov migrácie v Líbyi. Z pohľadu slovenskej diplomacie tento projekt zapadá do širších snáh o zastavenie nelegálnej migrácie z Líbye do Európy.

Finančná pomoc pre Líbyu

„Vždy sme hovorili, že je veľmi dôležité venovať sa najmä vonkajším hraniciam Schengenu a pomáhať v krajinách, odkiaľ pochádza najviac migrantov a kde sa sústreďujú,“ vyhlásil po stretnutí premiér Róbert Fico.

Ministri V4 sa dohodli na čiastke 35 miliónov eur, ktoré sa použijú priamo v Líbyi. Podľa slovenského premiéra budú slúžiť na tréning zložiek chrániacich severnú i južnú hranicu krajiny a na ich technické zabezpečenie. Pokiaľ by sa projekt v Líbyi osvedčil, slovenská vláda je ochotná vyčleniť na pomoc severoafrickej krajiny aj ďalšie peniaze.

Štáty V4 už dávnejšie avizovali, že do tohto „fondu“ prispejú rovným dielom, bez ohľadu na veľkosť či ekonomickú silu krajiny.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/premieri-v4-predstavia-pred-summitom-eu-projekt-pre-libyu/

„Týmto dávame najavo, že solidarita v otázke migrácie nie je pre Slovensko cudzia,“ vysvetlil Fico.

Fico zároveň vyzval, aby sa neopakovali chyby, ktoré by mohli ďalej rozdeľovať európsku dvadsaťosmičku. Zopakoval, že za takú chybu považuje aj nedávny postup pri premiestňovaní európskych agentúr z Veľkej Británie.

„Ani zďaleka sa nenaplnili, tie kritériá, ktoré boli nastavené: že by agentúru mali dostať tie agentúry, ktoré žiadnu agentúru nemali.“

Kvóty nie, konsezus áno

Fico sa opäť vrátil aj ku kritike prerozdeľovania utečencov na základe kvót. Podľa jeho slov už ani taliansky premiér Gentiloni na nich netrvá tak ako predtým, pretože „je evidentné, že kvóty sú nezmysel“. Priznal však, že dnes dohodnutá pomoc nemá byť náhradou za záväzok prijať utečencov na základe kvót.

Taliansky premiér Paolo Gentiloni však po stretnutí vyhlásil, že prijímanie žiadateľov o azyl na základe povinných kvót považuje za úplné minimum, ktoré od EÚ očakáva.

„Tieto krajiny (V4), však na to majú veľmi odlišný názor,“ dodal taliansky premiér.

V podobnom duchu ako Fico sa vyjadril aj Andrej Babiš, ktorý sa summitu zúčastnil prvýkrát v pozícii šéfa českej vlády.

„Dnešné stretnutie potvrdilo našu dlhodobú stratégiu, že migráciu nemôžeme riešiť kvótami, ktoré zásadne odmietame, a že potrebujeme zastaviť migráciu mimo Európy,“ uviedol Babiš. V tejto súvislosti pripomenul, že odmieta aj novú reformu dublinského azylového systému, lebo tá rovnako obsahuje kvóty pre utečencov.

Obidvaja sa pritom odvolávali aj na list, ktorý pred summitom poslal predseda Európskej rady Donald Tusk všetkým lídrom členských štátov EÚ. Povinné kvóty v ňom označil za „neefektívne“ a „silne polarizujúce“ Európsku úniu.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/zaloby-na-cesko-madarsko-polsko-pre-relokacie-su-na-sude-krajiny-totiz-neprejavili-volu-stav-napravit/

„Ak sú tu ľudia, ktorí naozaj potrebujú pomoc, napríklad kvôli vojne, tak súhlasím, že ich musíme prijať. Ale opakujem, neexistuje žiadne ľudské právo cestovať do Európskej únie“ doplnil Fico pred novinármi v Bruseli.

Pripomenul, že na poslednom zasadnutí Európskej rady sa členské krajiny dohodli na potrebe konsenzuálneho riešenia v migračnej politike. Myslí si však, že kým EÚ nedospeje k dohode o reforme Dublinského a azylového systému, jednomyseľná dohoda je neuskutočniteľná.

Diskusia o riešeniach migračnej krízy bude pokračovať aj na poobednom zasadnutí všetkých lídrov krajín v rámci summitu Európskej rady. Očakáva sa, že na jej základe budú v polovici budúceho roku prijaté konkrétne opatrenia.