Fico reaguje na Sulíka: Hlbšia integrácia Slovensku pomôže

Robert Fico

Robert Fico. FOTO: TASR/Martin Baumann

Slovensko môže nasadnúť do “integračného expresu” alebo ostať v depe na druhej koľaji.

V reakcii na vyhlásenia predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka to dnes uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Na tlačovej konferencii hovoril o tom, či Slovensko chce byť v jadre EÚ.

Nechcel mávnuť rukou

Odmietol vyhlásenia Sulíka z utorka (6.6.), že krajina by sa o to nemala snažiť, dokonca to môže byť pre ňu nebezpečné.

„Keby to nebola vážna téma, asi by som prešiel vyjadrenia pána Sulíka iba mávnutím ruky a by som asi povedal, že ako obyčajne bol “zhúlený”, ale toto je vážna vec,“ zdôraznil.

Fico kritizoval Sulíka, ktorý krajiny z takzvanej prvej ligy považuje za “okresný spolok” a “skupinu krajín, ktorá má v určitých ohľadoch dosť veľké problémy”.

„Ak teda šéf opozičnej strany hovorí o Nemecku a Francúzsku, ako o hlavnom integračnom motore, ktorý tu bude, ako o okresnom spolku, tak začínam mať trošku obavy, čo by sa s touto krajinou dialo, keby lídri takéhoto typu mali rozhodovať o zahranično-politickej orientácii našej krajiny,“ uviedol.

Opozícia “hazarduje s osudom krajiny”

Predseda vlády je presvedčený, že nemožno dovoliť opozícii, aby “takto hazardovala s osudom krajiny”. Vyzval ju, aby sa vrátila ku konsenzu ohľadom zahraničnej politiky, ktorý tu v minulosti bol.

„Chcem, ako predseda vlády Slovenskej republiky povedať veľmi jasne. Ja a moja generácia politikov tu na Slovensku máme v tejto otázke úplne, ale úplne jasno,“ uviedol Fico ďalej. „Európa má teraz viac rýchlostí a možno bude mať ešte viac rýchlostí, a to je fakt. S týmto faktom musíme jednoducho žiť a na tento fakt sa musíme aj pripraviť,“ zdôraznil.

Krajina tak má podľa premiéra v súčasnosti dve možnosti. Pripomenul pritom, že Slovensko je jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, napojené na európsky trh.

„Buď teda bude v tej najvyššej rýchlosti, bude v jadre, bude spolupracovať s tými najlepšími krajinami, buď teda nasadneme do toho rýchlika, do toho expresu, ktorý ja nazývam integračný expres, alebo jednoducho budeme v depe odstavení na druhej koľaji,“ zhrnul.

Sulík: Fico nemá argumenty

Sulík v utorok vytkol Ficovi, že sa silou-mocou ženie do kategórie A, pritom jasne nepovedal, čo to znamená byť v takejto prvej lige a čo krajina bude musieť pre to urobiť alebo naopak nebude smieť urobiť.

Slovensko tak podľa šéfa liberálov môže stratiť komparatívne výhody.

Je presvedčený, že podmienkou členstva v takzvanej kategórii A bude harmonizácia daní, ktoré sú na Slovensku nízke. Poukázal na to, že Slovensko vychádza v porovnaní s týmito štátmi od roku 2000 priaznivejšie v kumulatívnom raste HDP, vo vývoji verejného dlhu, v priamych daniach.

Účasť v jadre EÚ podľa Sulíka prinesie i zvýšenie rizika terorizmu.

Premiér nie je proti sociálnej konvergencii

Fico takéto argumenty odmietol. Je podľa neho faktom, že časť krajín, ktoré majú dnes euro, budú musieť ešte bližšie spolupracovať. Integrácia pritom Slovensku v minulosti vždy pomohla, podotkol.

„Nám svedčí ako malej krajine hlbšia miera kooperácie a integrácie so silnými krajinami. To mám brať ako vtip, keď niekto označí Francúzsko a Nemecko za krajiny, ako akože nefungujú? Čo je dokonalejší ekonomický motor v EÚ, ako je Nemecko,“ opýtal sa.

Hlbšia integrácia bude podľa premiéra znamenať hlbšiu mieru spolupráce v mnohých oblastiach. Premiér pritom očakáva sociálne približovanie sa.

„Mám byť proti tomu, ak by integrácia tohto typu bola založená na spoločnej minimálnej mzde? To akože Slovensku ublíži,“ očakáva aj ďalšie pozitívne efekty, ako zákaz sociálneho dampingu či rýchlejšie približovanie sa k priemeru životnej úrovne v EÚ.

Most-Híd: Sulíkové vyjadrenia škodia

Vládna strana Most-Híd považuje za škodlivé a nekompetentné vyjadrenia spochybňujúce potrebu účasti Slovenska v európskom integračnom jadre.

V mene strany to dnes vyhlásila jej poslankyňa a členka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Katarína Cséfalvayová.

Členstvo Slovenska v EÚ Most-Híd vníma ako výsledok vôle občanov, ktorí v spolupráci s najvyspelejšími krajinami na európskom kontinente videli a vidia najzmysluplnejšiu cestu pre rozvoj, spoluprácu, dobiehanie životnej úrovne a bezpečnosť.

“Tí, čo spochybňujú potrebu Slovenska patriť k integračnému jadru, neponúkajú ani náznak žiadnej zmysluplnej a reálnej alternatívy pre ekonomický progres a bezpečnostné garancie. Naopak, otvárajú priestor pre populistické experimenty a extrémizmus,” zdôraznila Cséfalvayová.

Cséfalvayová vidí “agentov” destabilizácie

Z takýchto postojov sa podľa poslankyne tešia najmä tí, ktorým prekáža silná a spolupracujúca Európa.

“Už teraz sme svedkami politických a finančných pohybov, ktorých zámerom je destabilizácia Európy a prekreslenie sfér vplyvu. Je smutné, že aj na Slovensku si našli obetavých a krátkozrakých agentov, okrem iných aj tých, ktorí v roku 2012 predpovedali rozpad eura v priebehu niekoľkých rokov,” kritizovala.

Výsledkom členstva Slovenska v EÚ je podľa Mosta-Híd zásadný ekonomický rast hospodárstva, dobiehanie životnej úrovne krajín bez komunistickej minulosti a rešpekt Slovenska ako spoľahlivej a zodpovednej krajiny.

Za základný predpoklad pokračovania tohto “úspešného príbehu” Most-Híd považuje zodpovednú politiku a spoluprácu s tými najvyspelejšími v EÚ.

KDH: Slovensko poškodzujú Sulík aj Fico

Podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca (KDH, EĽS) je budúcnosť postavenia Slovenska v Európskej únii daná našim členstvom v eurozóne a musíme robiť všetko pre to, aby jej reforma a hlbšia integrácia prebehla tak, aby to bolo pre Slovensko výhodné.

“Fiktívne jadro, ktoré predstavil Richard Sulík nemá nič spoločné s realitou,” myslí si Stefanec.

“Slovensko je v jadre európskej integrácie už od vstupu do eurozóny, respektíve do Schegenu a všetky úvahy o budúcnosti musia stavať na tomto fakte. Eurozóna potrebuje pre svoju stabilitu reformy a hlbšiu integráciu a povinnosťou súčasnej aj budúcej slovenskej vlády je zabezpečiť, aby prebehli tam, kde je to pre Slovensko výhodné,” uviedol europoslanec.

“Ide hlavne o kapitálovú a bankovú úniu a o striktné dodržiavanie pravidiel. Práve v tom poslednom má premiér Robert Fico veľké rezervy, lebo svojimi snahami o uvoľnenie dlhovej brzdy a odďaľovaním vyrovnaného rozpočtu nás od jadra vzďaľuje. Aktuálnu slovnú prestrelku medzi Sulíkom a Ficom vnímam ako súboj dvoch ľudí, ktorí naše postavenie v Európskej únii poškodzujú takmer rovnako.”