Fico: Jadro bude mať svoju cenu, tak ako vstup do EÚ

jadro

Robert Fico, predseda EK Jean-Claude Juncker a podpredseda EK Maroš Šefčovič. Foto: TASR

Premiér Robert Fico cez víkend v relácii TA3 ” V politike” vysvetľoval svoju predstavu toho, čo obnáša „byť v jadre EÚ“.

Krajiny so spoločnou menou musia mať podľa neho viac zblížené politiky, minimálne vo sfére výšky zadĺženia a rozpočtových deficitov.

Očakáva aj zbližovanie v daňovej oblasti.

„Nemôžete mať jednu menu a mať daň z príjmu z fyzických osôb v rozmedzí od 33 % až do úrovne pod 15 %, to nejde.“

Predpokladá nastavené pásma zdanenia. „Vymylím si, napríklad od 17 do 25 %“. Podľa Fica to nebude znamenať, že Slovensko bude musieť dane zvyšovať. „My sa môžeme cítiť bezpečne.“

Európska minimálna mzda

V EÚ bude aj tlak vo veci minimálnej mzdy, ktorá môže byť v EÚ nastavená na spoločnej úrovni ako percento z priemerných zárobkov.

„Bolo by správne, keby to bolo okolo 60 %,“ hovorí na margo návrhu, ktorý sa už v EÚ objavil. Vie si predstaviť, že pre Slovensko by to bolo prijateľné, ak by nám dali „prechodné obdobie niekoľko rokov.“

Slovenský pilier sociálnych práv

Ako príklad dobrej iniciatívy spomína Európsky pilier sociálnych práv. Zároveň ale hovorí, že keďže zatiaľ nie je jasné, akými nástrojmi chce jeho ciele Európska komisia presadzovať, Slovensko chce ísť vlastnou cestou.

 

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/unia-posilnuje-svoju-socialnu-tvar-napriklad-v-uprave-suladu-prace-rodiny/

 

„Prečo by napríklad minimálna mzda nemohla byť zakotvená v Ústave SR? Veď je to tak dôležitý inštrument,“ zdôraznil. Chce teda podľa vlastných slov hovoriť o témach, ktoré by mohli posunúť slovenský sociálny systém dopredu. Ide napríklad o zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu či diskusiu o príplatkoch za prácu v sobotu a v nedeľu.

„Možno sa poďme baviť, ako budeme reagovať na zásadné klimatické zmeny, ku ktorým prichádza,“ dodal predseda vlády. Nemožno sa už podľa neho ďalej pozerať na to, že vonku je 36 stupňov a ľudia pracujú na stavbách. „To nikde v Európe takto nie je,“ dodal.

Bude to niečo stáť

Skok do jadra nás podľa premiéra bude niečo stáť. Môže spôsobiť problémy podnikateľom a zamestnávateľom.  „O tom všetkom treba hovoriť. Máme však šancu urobiť skok k priemernej životnej úrovni v západných členských štátoch.“

Varuje, že to nebude jednoduché, rovnako ako v prístupovom procese do EÚ, kedy Slovensko muselo ustúpiť napríklad v odstávke jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a v súboji o spoločnú poľnohospodársku politiku. „Aj teraz budeme musieť niečo obetovať a ľudia si budú musieť vybrať.“

Referendum netreba

Na otázku moderátora, či by preto nebolo na mieste uvažovať o referende, premiér odpovedá, že keďže sme v eurozóne, máme už povinnosť užšie spolupracovať.

„Preto si nemyslíme, že by bolo potrebné organizovať referendá,“ ale do budúcnosti to nevylučuje. „Počkajme si.“

Chce, aby bolo Slovensko pri tvorbe týchto rozhodnutí, preto ho teší, že slovenskí experti budú v priamom kontakte s tímom francúzskeho prezidenta. „Bez akýchkoľvek ťažkostí budeme od samého začiatku vedieť, čo všetko to so sebou prináša,“ opísal Fico.