array(0) { } NULL Európsky prokurátor: Slovenské rozhodnutie ešte nepadlo – euractiv.sk

Európsky prokurátor: Slovenské rozhodnutie ešte nepadlo

európsky prokurátor

Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská (vpravo) a eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová (vľavo) foto: TASR - Andrej Galica

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti včera opať konštatovala, čo bolo zrejmé už na konci slovenského predsedníctva.

Momentálne medzi členskými štátmi neexistuje jednomyseľnosť potrebná pre vznik úradu európskeho prokurátora (EPPO, European Prosecutor´s Public Office).

Ide o novú inštitúciu, ktorú predpokladá Lisabonská zmluva. Jej poslaním by malo byť priamo v členských štátoch, prostredníctvom delegovaných prokurátorov, stíhať trestné činy proti finančným záujmom unie, napríklad podovody s eurofondami.

Hoci sa veci za slovenského predsedníctva vyvíjali dobre, december minulého roku priniesol obrat. Odskočilo Švédsko, kedže tamojšej vláde nedal mandát parlament. Stopercentne presvedčené ale nie sú ani ďalšie krajiny, napríklad Poľsko.

Posilnená spolupráca

Skloňovať sa preto začala cesta posilnenej spolupráce.

Znamená to, že sa musí nájsť skupina aspoň 9 krajín, ktorí chcú, aby inštitút európskeho prokurátora pôsobil na ich území. Koľko sa nakoniec pridá je nateraz otvorené, rovnako ako účasť Slovenska.

Ministerstvo spravodlivosti pre EurActiv.sk uviedlo, že Slovensko podporovalo vznik európskej prokuratúry s podmienkou, že pôjde o „efektívnu inštitúciu“.

Na spoločnom rokovaní s eurokomisárkou Věrou Jourovou v polovici januára ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) potvrdila, že osobne podporuje, aby Slovensko bolo medzi zakladajúcimi štátmi európskej prokuratúry.

„Ministerstvo spravodlivosti bude navrhovať pristúpenie SR k posilnenej spolupráci, avšak či sa pozícia ministerstva pretaví do pozície SR bude závisieť od vnútroštátnej diskusie, ktorá by sa mala uskutočniť v priebehu februára,“ dodal hovorca rezortu Peter Bubla.

Ak sa pôjde posilnenou spoluprácou, predbežné stanovisko k pristúpeniu Slovenska bude musieť prejsť riadnym medzirezortným pripomienkovaním.

„A s tým bude spojená aj štandardná politická diskusia na vnútroštátnej úrovni,“ vysvetľuje ministerstvo.

Ďalší postup

Posledný pokus mať európskeho prokurátora s celoeurópskym pôsobením sa odohrá na marcovom summite EÚ. Keďže konsenzus je veľmi nepravdepodobný aj na najvyššej politickej úrovni, vec sa vráti na stôl maltskému predsedníctvu Rady. Zápas o vznik a podobu inštitúcie tak čiastočne začne nanovo.

Návrh totiž už prešiel v Rade značnými zmenami oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie. Menila sa jeho štruktúra, ktorá by mala byť značne decentralizovaná, hoci pod spoločným dohľadom.

Rozšírili sa tiež jej právomoci, najmä o možnosť stíhať cezhraničné podvody na DPH, čo je ako zásah do oblasti daní, potenciálne stále citlivá oblasť.