Európska komisia vymenovala nového vedúceho svojho zastúpenia na Slovensku

Ladislav Miko. FOTO: TASR

Ladislav Miko, rodený Košičan, patril doteraz medzi najvyššie postavených Čechov v Európskej komisii. Na poste vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku vystrieda Dušana Chreneka.

Miko sa ujme svojej funkcie 1. januára 2018. Podľa Komisie na svoj post prinesie rozsiahle znalosti o inštitúciách EÚ, ktoré získal počas viac ako desaťročného pôsobenia na vysokých postoch v Európskej komisii.

Takmer dvadsaťročné skúsenosti má budúci vedúci Zastúpenia aj z českej a slovenskej verejnej správy. Mnohé z nich získal na riadiacich pozíciách.

https://euractiv.sk/rozhovory/potravinarstvo/expert-z-komisie-ak-budeme-kupovat-vyrobky-nizsej-kvality-nemozeme-ocakavat-ze-z-predajni-zmiznu/

Bývalý minister, aktívny profesionál

Ladislav Miko nastúpil do Európskej komisie v roku 2005 na miesto riaditeľa v rámci Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie. V roku 2011 sa stal zástupcom generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín, zodpovedným za bezpečnosť potravinového reťazca. Išlo pritom o jeden z najvyšších postov, ktoré zastával v Komisii občan Českej republiky.

Do Komisie prišiel z českej verejnej služby, kde pracoval ako námestník ministra na Ministerstve životného prostredia. V roku 2009 sa nakrátko do českej verejnej služby vrátil, aby zastával post ministra životného prostredia v úradníckej vláde Jána Fischera.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/prechod-na-zelenu-ekonomiku-nestoji-len-na-priemysle/

Svoju kariéru začal v roku 1984 v Slovenskej akadémii vied na rôznych pozíciách, vrátane vedúceho Ústavu zoológie a zástupcu riaditeľa vedeckého výboru ústavu. Je držiteľom  doktorátu zo zoológie a ekológie z Karlovej univerzity v Prahe a titulu docent z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Od roku 2010 je hosťujúcim profesorom na Antverpskej univerzite.

Nový vedúci Zastúpenia Komisie na Slovensku pôsobí aj ako prezident filmového festivalu Ekofilm, ktorý sa venuje témam ochrany životného prostredia.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/kvalita-bezpecnost-potravin-su-dve-odlisne-veci-pripominaju-experti/

Zastúpenia v celej Únii

Ladislav Miko strieda na poste Dušana Chreneka. Ten viedol Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku od roku 2012.

Čítajte aj: Chrenek: Pre Slovensko je výhodou, keď má Komisia širšie právomoci

Európska komisia má svoje zastúpenia vo všetkých 28 členských štátoch EÚ a regionálne kancelárie v Barcelone, Belfaste, Bonne, Cardiffe, Edinburghu, Marseille, Miláne, Mníchove a Wroclawi.

Zastúpenia reprezentujú Komisiu v jednotlivých členských štátoch Únie. Sú v kontakte s vnútroštátnymi orgánmi a zainteresovanými stranami a informujú médiá a verejnosť o politikách EÚ. Podávajú vedeniu Komisie správy o vývoji v dôležitých oblastiach v členských štátoch.

Od začiatku Junckerovej komisie vymenúva vedúcich zastúpení predseda Komisie a tí predstavujú jeho politických zástupcov v členskom štáte, v ktorom danú pozíciu zastávajú.