array(0) { } NULL Europoslanci schválili založenie európskej prokuratúry – euractiv.sk

Europoslanci schválili založenie európskej prokuratúry

Úrad európskeho prokurátora vznikne v roku 2020. FOTO: EC

Nový úrad bude môcť vyšetrovať a stíhať podvody poškodzujúce finančné záujmy EÚ, napríklad veľké cezhraničné daňové podvody, ako aj zneužitie a spreneveru prostriedkov Únie.

Na úlohe a pravidlách fungovania prokurátora EPPO sa dohodli ministri spravodlivosti členských štátov EÚ na júnovom zasadnutí v Luxemburgu. Jeho zriadenie však musel ešte odsúhlasiť europarlament.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/europsky-prokurator-bude-bojovat-proti-podvodom-v-16-krajinach/

Od roku 2020 v 20 členských krajinách

Nový úrad, o ktorého založení sa rokovalo už roky, by mal fungovať od roku 2020 za účasti 20 členských krajín. Vznik EPPO podporila aj Slovenská republika.

Úrad by mal sídliť v Luxemburgu a pozostávať z dvoch zložiek. Únijnú zložku bude reprezentovať vedúci európsky prokurátor so zodpovednosťou za celý úrad. Druhou zložkou budú delegovaní európski prokurátori v jednotlivých členských štátoch.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/velke-danove-podvody-bude-stihat-europsky-prokurator-aj-na-slovensku/

Bez Poľska a Maďarska

Keďže založenie úradu nepodporujú všetky členské štáty, bude fungovať v režime posilnenej spolupráce. To znamená, že bude mať pôsobnosť len v tých štátoch, ktoré ho schvália. Napriek tomu by mal EPPO spolupracovať s členskými štátmi, ktoré za jeho vznik nehlasovali.

Medzi krajinami, ktoré zatiaľ založenie Úradu nepodporili, je aj Maďarsko, Poľsko, Malta, či Holandsko a Írsko.

Ak zmenia krajiny názor, môžu sa kedykoľvek k spolupráci pridať.