array(0) { } NULL Europoslanci: Informácie o tom, ako využívate internet, nemôžu firmy bez súhlasu použiť – euractiv.sk

Europoslanci: Informácie o tom, ako využívate internet, nemôžu firmy bez súhlasu použiť

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Poslanci vo Výbore Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) schválili nové, prísnejšie pravidlá o ochrane osobných údajov, týkajúcich sa telekomunikačných služieb a online aplikácií, ako WhatsApp alebo Skype. Legislatíva doteraz rozdeľovala nielen politické frakcie v Parlamente, ale zmiešané reakcie zbierala aj od telekomunikačného priemyslu a technologických spoločností.

Väčšina, teda 31 poslancov Výboru, nakoniec podporila správu o novej legislatíve, týkajúcej sa súkromia v elektronických komunikáciách, ktorá pochádza z dielne estónskeho europoslanca, Laurisa Margina (PES). Dvadsať štyroch poslancov Výboru hlasovalo proti návrhu, jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/deklaracia-z-tallinskeho-summitu-krajiny-eu-maju-byt-roku-2025-plne-digitalizovane/

Boj o práva spotrebiteľa ešte nekončí

Poslanci najprv v stredu (18. októbra) odmietli návrh novej legislatívy, nakoľko podľa nich obmedzuje schopnosť spoločností spracovávať údaje o spotrebiteľoch.

„Európski občania by mali mať možnosť využívať jednak vysokú úroveň ochrany svojho súkromia, no jednak aj inovatívne produkty a služby, založené na spracovaní dát, ktoré nie sú osobné,” uviedol poľský poslanec Michal Boni, člen strany ľudovcov (EPP).

Ľavicoví a liberálni poslanci označili nové pravidlá za víťazstvo pre ochranu dát na internete. Nemecký poslanec za zelených, Jan Philipp Albrecht vyhlásil, že pravidlá prinesú európskym spoločnostiam výhodu nad americkými technologickými gigantmi tak, že získajú dôveru spotrebiteľov.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/co-s-facebookom-po-smrti-unia-diskutuje-o-moznosti-dedicstva-dat/

Skôr, než môže vstúpiť legislatíva do platnosti, musí byť ešte schválená v trojstranných rokovaniach s národnými vládami a Európskou komisiou.

Európska komisia ešte na začiatku tohto roka navrhla aktualizovanú verziu legislatívy o ochrane súkromia v elektronickej komunikácii, čo vyvolalo ostrú reakciu najmä preto, že online služby ako WhatsApp podriadila pravidlám, ktoré predtým platili len pre telekomunikačné spoločnosti.

Po hlasovaní parlamentného výboru sa teraz spájajú proti legislatíve spoločnosti.

Spracovanie neodsúhlasených dát má byť minulosťou

Lobistická skupina DigitalEurope, ktorá zastupuje technologické firmy, nazvala správu „nevyváženou“ a uviedla, že „zabráni perspektívnym technologickým inováciám, a to napriek tomu, že nebude mať žiadny alebo len malý vplyv na právo občanov na diskrétnosť“.

Poskytovatelia reklamy tvrdia, že záruky, zabraňujúce sledovaniu spotrebiteľov zo strany webových stránok bez ich súhlasu, by mohli znížiť výnosy a poškodiť aj online spravodajské služby.

Správy a iné online služby sa často krát spoliehajú na obchodné modely, založené na čerpaní napríklad z údajov prehliadačov a stránok, ktoré používateľ navštívi. Na základe toho používateľovi poskytovatelia služieb „šijú na mieru“ reklamu, ktorej zobrazovanie je na druhej strane finančne prínosné napríklad pre spravodajské portály alebo iné spoločnosti, ktoré tvoria internetový obsah.

„Obsah, ktorý neposkytuje nič za nič, nakoniec skončí bez akejkoľvek hodnoty,“ povedal Townsend Feehan, generálny riaditeľ Interaktívnej reklamnej kancelárie.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/rozvoju-digitalnych-zrucnosti-na-slovensku-ma-pomoct-digitalna-koalicia/

Advokáti v oblasti ochrany súkromia a spotrebiteľské skupiny ale návrh legislatívy ocenili. Monique Goyensová, riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie uviedla, že poslanci Európskeho parlamentu sa „postavili na stranu spotrebiteľov“.

„Je alarmujúce, že online spoločnosti, ktoré tvrdia, že sú trendovými modelmi a motorom digitálnej ekonomiky, sa držia reklamného obchodného modelu, založeného na špehovaní ľudí,” uviedla Goyensová.